Čeložnice - Zimné juniorské sústredenie
Vyhrali sme čo sa dalo

Týždenné sústredenia dorastu a juniorov v Čeložniciach sú pre českých a od vzniku Národného bridžového centra i slovenských hráčov ich najpopulárnejším bridžovým podujatím. Nie je to len preto, že je viac ako prirodzené, že sa jedná väčšinou o dobrých priateľov a o komunitu, ktorá si má čo povedať, ale ide o akciu, ktorá má neodškriepiteľný vplyv na výkonnostný rast účastníkov. Veď denne sa odohrá cca 50 rozdaní, konfrontujú sa rôzne dražobné systémy i štyly hry a konajú sa fundované teoretické prednášky.
Pre veľký úspech sa začali organizovať í zimné sústredenia, na ktorých je zvyčajne menej účastníkov ako v auguste; nie všetci sa dokážu na celý týždeň uvolniť zo školy. Aj účasť zo Slovenska bola menšia, ale o to viac sme sa prekonávali v kvalite.
Popri renomovanej dvojici Rumančík-Vodička, to boli mimoriadne talentovaní trnavskí žiaci Gabriel s Machom. Spolu vytvorili skvelý tím, ktorý sa nielen prebojoval do finále hlavnej súťaže družstiev, ale ju i vyhral; bolo to prvé víťazstvo slovenského tímu v celej histórii týchto sústredení.
To nás samozrejme veľmi teší, ale v NBC máme ešte väčšiu radosť z toho, že ani nie šestnásťroční trnavskí chlapci sa veľmi snažili nesklamať svojich starších skúsených kolegov a nielen ich nesklamali, ale skvele im i sekundovali. Ak vydržia v tomto trende obohatí sa súčasná enkláva výborných mladých hráčov a azda už budúcnosť bridžu na Slovensku nebude v tak čiernych kontúrach.
Ako zvyčajne program sústredenia bol bohatý a pestrý, čo je aj zbytočné zdôrazňovať, keďže celé podujatie bolo v rukách obetavého funkcionára a vynikajúceho organizátora Michala Králika. V ČBS je nemysliteľné, aby v tak jedinečnej záležitosti akou je práca s mládežou, sa okolo nej točili protekční jedinci a iní diletanti ako je tomu v súčasných slovenských podmienkach, čo je bezprecedentný hazard s tak skvelým potenciálom, ktorý títo mimoriadne talentovaní chlapci bezpochyby predstavujú.
Aj v ďalších sprievodných súťažiach sme zaznamenali celý rad úspešných výsledkov. Tak v troch párových turnajoch bol najúspešnejší Vodička. Ten spolu s Fridrichom vyhral i párak na impy a bol i druhým najlepším v skupinovke. V BAM tímoch bol Riško Gabriel členom družstva, ktoré skončilo na 2. mieste. Ďalší mladý Trnavčan Marek Macho bol tretím najúspešnejším hráčom v individuáli (vyhral ho Rumančík).
Pri záverečnom ceremoniáli, v ktorom bola vyhodnotená úspešnosť účastníkov týždenného sústredenia (highscorer), bola naša malá slovenská výprava stredobodom pozornosti. Je to neuveriteľné, ale všetci naši štyria hráči skončili v tomto hodnotení na prvých štyroch miestach! Najviac bodov podľa očakávania získal Martin Vodička, čím sa stal najúspešnejším účastníkom celého sústredenia. Tesne za ním, ako druhý najlepší, skončil Jakub Rumančík a v pätách im boli 3. Richard Gabriel a 4. Marek Macho. Riško týmto svojim umiestením získal aj putovný pohár pre najlepšieho highscorera v dorasteneckej kategórii. Mimochodom je to po prvýkrat v histórii týchto sústredení, keď trofej highscorera ukoristili slovenskí hráči.

No čo ešte k tomu dodať? Iba sa tešiť, že na Slovensku vyrastajú další excelentní hráči a NBC sa stáva značkou bridžovej kvality.