Jarná časť 1. ligy
Lesk a bieda slovenského bridžu
 P TEAMIMPsVPave
1 Jokers 181  14.12 
2 Légia Košice 123  12.95 
3 Légia Michalovce 75  12.35 
4 KBK Košice 17  10.25 
5 Inter 7  8.59 
6 Napchávači Petržalka  -90  7.51 
7 Cassovia Košice -106  7.13 
8 Sizes Michalovce -151  6.81 
V bratislavskom Doprastave sa v dňoch 13. - 15. marca 2015 konala jarná časť 1. ligy (súťaž riadil Dušan Šlachta). Táto vrcholná súťaž by mala transparentne vypovedať o úrovni bridžu na Slovensku. A tak tomu i bolo. Potvrdil sa trvalý pokles výkonnosti viacerých tímov a to hlavne tých, v ktorých je sústredená tzv. "elita". Ak pominieme Légiu Michalovce, v ktorej hosťujú ukrajinskí hráči, je to predovšetkým strata hegemónie vysokého favorita Légie Košice, v zostave ktorej sú všetci "špeciálne vyberaní" reprezentanti. Je vecou Košičanov, že im nevadí, že na ich úkor dlhodobo financujú družstvo, v ktorom nie je ani jeden hráč z ich mesta a dokonca ani z východného Slovenska. Po troch prehrách, čo sa im v našej kvalitatívne slabej lige v minulosti nestávalo, si vysokými výhrami v posledných dvoch kolách aspoň trochu vylepšili svoju tvár a dostali sa zo stredu tabuľky až na 2. miesto.
Medzi favoritov súťaže patril i Inter, ktorý stavil na zahraničných hráčov a hlavne na zvučnú dvojicu Filip-Henc. Aj oni sklamali a dokonca im hrozí boj o záchranu.
Ukazuje sa, že takéto "umelé" tímy nie sú prínosom a nemôžu zabrániť "voľnému pádu" úrovne bridžu na Slovensku. Oveľa nádejnejšia je cesta, ktorou kráča sympatický výber KBK Košice, ktorý sa spolieha predovšetkým na vlastné sily. Umiestnili sa ešte v prvej polovici (4. miesto) a to i napriek tomu, že boli oproti minulosti výrazne oslabení (napriek tomu porazili i "svoju" Légiu). Keby v slovenskom bridži boli normálne pomery, iste by medzi nimi nechýbal taký výborný hráč a teoretik akým je Gejza Boros (pamätáme si z minulosti víťazstvá jeho tímu v Preboroch SR). Citeľná bola i absencia Karola Lohaya (povinnosti v zahraničí) a Martina Vodičku, ktorý sa pripojil k svojim rovesníkom v Jokersi.
Niet pochýb, že staviť na mladú generáciu je najefektívnejšou cestou k budúcim úspechom a pre Slovensko to platí dvojnásobne. Dokazuje to i omladený Jokers, ktorý bol výrazným osviežením tohoročnej prvoligovej súťaže. K trom juniorom z pôvodnej zostavy (Rumančík, Kováč a Žiak) pribudli ich ďalší dvaja kolegovia (Jakabšic, Vodička) a perspektívne bude s nimi i Adam Kubica. Pohromade je tak družstvo, po ktorom všetci títo hráči už dlhšie túžili a v rámci ktorého chcú dokázať, že sú to oni, ktorí sa postarajú o bridžovú budúcnosť Slovenska. V tejto súvislosti patrí poďakovanie Petrovi Dubnickému, ktorý postupne vytvoril podmienky, aby sa naplnila spomínaná túžba týchto šiestich mladých nadšencov. Je príznačné pre pomery v slovenskom bridži, že tento obetavý a agilný funkcionár (medzi iným sa zaslúžil i o oživenie bridžu v Žiline) sa stal pre vedenie SBZ nepohodlným. Takých v svojom Predsedníctve nepotrebujú, mimochodom je už štvrtým z tých, ktorí si dovolili robiť niečo progresívne a s rovnakým výsledkom.
Aj to dokumentuje, že časť podtitulu "bieda slovenského bridžu" je plne na mieste i keď ide iba o nepatrný zlomok skutočnej reality. K jej celkovému zhodnoteniu určite dôjde pri inej príležitosti.
Ako to vyzerá s úrovňou slovenského bridžu je možné vidieť i na pozadí skúseností tohto mladého tímu, ktorý sa vykreoval už prv s podporou bratislavského Honéru, ktorého vedenie ho sponzorovalo najprv v českej 3. lige a i po jeho postupe do 2. ČBL. V jej záverečnej tretej časti chlapci iba s vypätím všetkých síl odvrátili baráž o zachovanie účasti i v jej budúcom ročníku. To je plne v súlade s názorom, že druhá česká liga je oveľa kvalitnejšia ako naša prvá! (aj to bol jeden z dôvodov, prečo ju NBC považovalo za dôležitú súčasť prípravy týchto talentovaných hráčov).
Netrápi táto skutočnosť zodpovedných? Uvedomujú si vôbec funkcionári s "večným mandátom", že voľný pád bridžu na Slovensku naberá na obrátkach a že k tomu výraznou mierou prispeli? A zoberú konečne na vedomie, že nebyť NBC, už by sme boli úplne na dne? Ale najhoršie je, že svojim nezmieriteľným bojom proti tejto organizácii neubližujú ani tak jej funkcionárom, ako ubližujú skvelej mladej generácii, ktorá by ináč nejestvovala, nehovoriac o deštrukcii celkového rozvoja bridžu na Slovensku.
Niet pochýb, že účasť v spomínanej náročnej súťaži v ČR mala na získavanie herných skúseností veľký vplyv; v tejto súvislosti boli prospešné i internetové tréningy s tímom G. Borosa (s analýzou jednotlivých rozdaní). Tento tím tak krok za krokom postupne dospel na súčasnú úroveň a jeho členovia určite ešte ani zďaleka nepovedali posledné slovo.
V tomto ligovom sústredení išli od samého začiatku za vytýčeným cieľom, keď v prvých dvoch dňoch nezaváhali ani raz, čím nenechali nikoho na pochybách o svojich kvalitách. Táto impozantná séria piatich víťazstiev (prevážne vysokých a to i nad favoritmi ako Inter a Legia Michalovce) pravdepodobne u nich vyvolala prehnanú eufóriu, ktorá bola možnou príčinou ich jediného neúspechu, keď v prvom nedeľnom zápase sa dopustili viacerých neuveriteľných chýb (žeby únava?, nevyspatosť?, nesústredenosť?), čo nemohlo skončiť ináč ako vysokou prehrou. Mrzí ich to iste o to viac, že si tento time-out vybrali práve proti najväčšiemu konkurentovi, ktorému tak pomohli odpútať sa zo stredu poľa a zredukovali si i svoj "hrozivý" náskok na čele tabuľky. Ale i tak je ich výsledok tým "leskom" na slovenskej bridžovej scéne, ktorý aspoň trochu eliminuje spomínané negatíva. A podľa všetkých známok má to aj priaznivý ohlas v bridžovej verejnosti.
Týmto optimistickým konštatovaním by som z pohľadu NBC uzavrel hodnotenie jarnej časti 1. ligy a na úplný záver mi nedá neodcitovať z jedného z mailov, ktoré som v tejto súvislosti dostal: "Obávam sa, že úroveň športového bridžu u nás klesá a klesá aj záujem o taký bridž. Aspoň tých pár mladých treba zachrániť, pokiaľ sa to dá. Tak sa nevzdávaj!"
IT