Vianoce mládeže s NBC
Pod stromčekom ďalší noví hráči


Už sa stalo tradíciou, že v predvianočný čas sa nádejní mladí hráči bridžu stretávajú na turnaji v trnavskom gymnáziu Angely Merici, aby sa rozlúčili so starým rokom tým najsprávnejším spôsobom, naviazať nové priateľstvá a zmerať si sily. A to všetko sa už roky koná pod ochrannými krídlami Národného bridžového centra v jeho snahe zachrániť bridžovú budúcnosť Slovenska, keď supluje oficiálnu organizáciu, ktorá má "úplne iné" zámery. Koniec koncov verejnosť sa o tom mohla presvediť i na ME 2017.
Tak tomu bolo i tento rok a to s veľmi príjemným konštatovaním, že pribudla ďalšia nová bridžová destinácia a to bratislavské elitné gymnázium Gamča (Grösslingová). I keď v jeho výprave boli iba traja hráči (v krúžku ich je 11), ktorí začali s bridžom len pred dvomi mesiacmi, dali o sebe vedieť. Mladučký pár Lujza Čarakčievová s Adamom Holubcom si odniesli trofej pre najlepší zmiešaný pár a talentovaná Eva Kapfinger s rovnako mladou topoľčianskou začiatočníčkou Klaudiou Zimmermanovou prekvapili hrou i umiestením (7. zo 14).

Potešil nás záujem z Topoľčian, ktoré pred vznikom NBC boli jediným mestom, v ktorom sa venovali výchove bridžového dorastu, ale kde neskôr došlo k čiastočnému útlmu tejto činnosti. Dúfajme, že ich účasť je vedená snahou o obnovenie tejto aktivity. Pricestovalo sedem študentov, ktorí výrazne prispeli ku kvalite turnaja. Koniec koncov 2. miesto dievčenského páru Tamara Herdová - Monika Novotná (získali i cenu pre najlepších začiatočníkov) i 3. miesto dvojice Erik Molnár - Šimon Krošlák to plne potvrdzuje. Síce boli vo vyššej vekovej kategórii ako väčšina bratislavských i domácich účastníkov, ale na druhej strane išlo prevážne o začiatočníkov. Každopádne na ich výkone boli vidieť dlhoročné skúsenosti prof. Trepáča, ktorí ich v relatívne krátkej dobe veľa naučil.
Bratislavská Tilgnerka prispela štyrmi pármi a navyše aj svojou "hviezdičkou" Emily Sýkorovou, ktorá podľa očakávania, spolu so svojim trnavským partnerom Matúšom Kúdelom, v turnaji zvíťazili. Okrem Emily dobrý výkon podali a 4. miesto obsadili Lukáš Matulík s Vladom Lichvárom a ak nepočítame víťazov, boli najlepšou dvojicou v kategórii U16.
V samotnej Trnave dochádza ku generačnej výmene; na turnaji už neboli prítomní hráči s reprezentačnými skúsenosťami (Gabrielovci, Miklovič) a ani tí, čo v súčasnosti študujú mimo Slovenska (Macho, Uhnavá) a nezúčastnili sa ani ôsmi primáni, ktorí sa na tento turnaj ešte necítili; skúsia to až na veľkonočnom turnaji (výnimkou bol iba jedenásťročný Marcel Farbula).
Chod turnaja zabezpečoval I. Tatranský. Menšie ťažkosti niektorých začiatočníckych párov s výpočtom a zapisovaním výsledkov, pomáhal riešiť prof. Trepáč.
Vedenie GAM Trnava bolo výborným hostiteľom, o žiakov z iných škôl bolo dobre postarané (obedy ap.) za čo patrí vďaka p. riaditeľke Kuracinovej a jej zástupkyni Vozárovej. Samozrejme nesmieme zabudnúť poďakovať ani pedagógom, ktorí zorganizovali a sprevádzali výpravy svojich škôl (Bodláková, Trepáč a Urban).
Záverom je možné konštatovať, že išlo o vydarenú akciu a dobrou správou je, že sa stretli žiaci až štyroch škôl, čo tu už dávno nebolo. Pribúdajú noví hráči a čo je obzvlášť potešiteľné, väčšinou ide o najperspektívnejšiu kategóriu U16 (možno to pochopia i naši "zodpovední", keď už to pochopili na celom svete). Dokumentuje to i skutočnosť, že z 28 účastníkov bolo až 19 mladších ako šestnásť rokov (67%). Každopádne to v nás vzbudzuje nádej, že táto stále rastúca komunita sa navzdory známym problémom postará o lepšiu bridžovú budúcnosť Slovenska.
Fotoshow Fotoshow