Prebor GAM 2016 v Trnave
Bodka za úspešným školským rokom


Letné horúčavy nie sú pre bridž ideálne. Neprekážali však mladým adeptom tejto hry, ktorí si na záver školského roku 2015/16 prišli zmerať sily na Prebor GAM, ktorý zorganizovalo trnavské Gymnázium Angely Merici. Zasúťažiť si prišla i trojica žiakov z bratislavského gymnázia (Tilgnerka), škoda že chýbali mladí Trenčania, ktorým nevyhovoval termín podujatia.
Zúčastnilo sa 8 dvojíc, ktoré v rámci kategórie U21 prakticky predstavujú slovenskú špičku (najstarší účastníci sú sedemnásťroční). Stále viac a viac sa v turnajoch organizovaných Národným bridžovým centrom presadzujú veľmi mladí hráči. Darí sa tak zámer NBC posúvať dolnú vekovú hranicu, ktorá bola doteraz na Slovensku nemysliteľná. V súčasnosti už máme pohromade síce malú, ale výkonnostne vynikajúcu komunitu hráčov v kategórii U16. Robíme tak v súlade so súčasným svetovým trendom v nádeji, že nám neutečie ďalší rýchlik a že niekto tieto vzácne talenty z neho nestrhne späť.

Tento náš nový progresívny trend bolo vidieť i na tomto podujatí. V novej kategórii U16 (už je pravidelne zaraďovaná do programu európskych i svetových šampionátov) súťažilo až 10 hráčov, z ktorých piati majú v rodnom liste zapísaný rok narodenia 2004! Už len aby dostali šancu predviesť sa i mimo Slovenska.
 POR  PÁR  % 
1 Gabriel Lukáš - Gabriel Richard  73,8 
2 Macho Marek - Miklovič Matúš  60,7 
3 Sýkorová Emily - Kohutiar Jakub  59,5 
4 Šoková Lenka - Uhnavá Rebeka  51,2 
5 Kročka Marek - Novák Adam  45,2 
6 Chrvala Benjamin - Sagan Daniel  42,9 
7 Chrvalová Žofka - Kúdela Matúš  34,5 
8 Dulay Samuel - Matulík Lukáš  32,1 
Ale vráťme sa k turnaju. Z výsledkovej listiny vidieť, že prvé dve priečky patrili už "ostrieľaným" hráčom. Zvíťazila dvojica bratov Gabrielovcov. Musím trochu poopraviť mňou spomínanú ostrieľanosť, ktorá sa netýka mladšieho z nich - Lukáša. Ten hrá iba prvý rok, čiže by mal byť nováčikom, čomu sa podľa kvality jeho hry dá ťažko veriť. Venuje sa bridžu veľmi svedomite (dokonca občas si príde zahrať i do Bratislavy) a keď som ho po víťazstve (spolu s Machom) na školskom Veľkonočnom turnaji nazval objavom roku, nemýlil som sa.
Druhé miesto si skúsený pár Macho-Miklovič uhájil iba veľmi tesne, keď im na päty šliapala kombinovaná trnavsko-bratislavská dvojica Sýkorová-Kohutiar. Jakuba by som charakterizoval ako skokana roka a aj keď nemá stáleho partnera, tvrdo na sebe počas školského roku pracoval, čo už naznačil na Vianočnom turnaji, kde spolu s Machom zvíťazil. Na turnaji zažiarila i jeho partnerka, iba dvanásťročná Emily z bridžového krúžku bratislavskej Tilgnerky, ktorý vznikol iba tento školský rok. Považujem ju za mimoriadny talent. Dobrým výkonom sa prezentoval i sympatický dievčenský pár Šoková-Uhnavá (4. miesto).
Priebeh turnaja bol bezproblémový, ak neberieme do úvahy nepríjemné teplotné podmienky (začalo sa o 10:00 hod.). Ďakujem kolegovi Krušpánovi, ktorý napriek tomu, že jeho mladí Trenčania sa nemohli zúčastniť, na turnaj pricestoval a výrazne mi pomohol s jeho organizáciou. Poďakovanie patrí i p. riaditeľke gymnázia Mgr. Kuracinovej, ktorá zabezpečila trofeje pre víťazov i pre najlepší pár U16. Škoda, že ich pre chorobu nemohla odovzdať prof. Orolínová, ktorá sa o krúžok stará od jeho vzniku.
Okrem štyroch oficiálnych cien neprišli úplne skrátka (sladkosti) i ostatní účastníci, ako je na týchto turnajoch zvykom.
No a na záver je tu predsavzatie, že v budúcom školskom roku podstatne "pritvrdíme" a dúfame, že sa navyše i rozrastieme o ďalších nových hráčov, aby sa svetlo na konci slovenského bridžového tunela priblížilo čo najskôr.
IT

Fotoshow