Vítame Vás!

Vítame vás na internetovej stránke Národného bridžového centra. Budeme na nej informovať o našej činnosti, zámeroch, ale i akciách a turnajoch doma i v zahraničí, teda o všetkom čo zaujíma našich členov a sympatizantov. Vítame všetkých, ktorým leží na srdci bridžová budúcnosť Slovenska, teda tých, ktorí by uvítali, aby naše nie príliš dôstojné postavenie medzi európskymi národmi sa stalo minulosťou.

A predovšetkým vítame našu mládež, ktorej úlohou bude toto želanie uskutočniť. A teší nás, že tento náš zámer sa začal napĺňať na Majstrovstvách Európy vo Wroclavi. Ďalšie úspechy našich bridžových nádejí závisia iba od dobrej vôle zodpovedných funkcionárov s nami spolupracovať a tá žiaľ zatiaľ absentuje.ČS turnaje na internete
Koronavirus nás nezastavil
Celosvetový koronavirusový ošiaľ žiaľ neobišiel ani bridžovú komunitu. Na dlhý čas sme sa museli vzdať vzájomného stretávania v kluboch, na obľúbených turnajoch a aj v súkromí.
Našťastie možnosť hry na internete to neohrozilo, ktorá síce nedokáže plne nahradiť atmosféru pri reálnych stolíkoch, ako i jej nezanedbateľný spoločenský aspekt, ale i tak to pomohlo tým ambicióznejším udržovať si svoj herný štandard.
Je preto potešiteľné, že ČBS sa v tomto nepríjemnom období chopil iniciatívy a poveril Adama Kubicu zorganizovaním a vedením Československých turnajov na BBO. Adam, ktorý v súčasnosti pôsobí v ČR je dlhoročným členom NBC, v ktorom ako žiak žilinského gymnázia začal svoju vynikajúcu bridžovú kariéru a to nielen ako hráč (podieľal sa na historickom úspechu Slovenska na ME mládeže vo Wroclavi), ale i ako rozhodca významných turnajov.
Hralo sa cca štyri krat týždenne, žiaľ pre preťaženosť servera sa začínalo väčšinou až po 22 hod. Treba Adamovi poďakovať, že napriek svojmu náročnému zamestnaniu obetavo organizoval a riadil tieto turnaje od 16. marca až do 12. júla. Opätovne boli obnovené od 11. októbra so začiatkom od 19:00 hod.; zyčajne sa ČBS turnaje hrajú denne od pondelka do stredy; príp. zmeny sú na stránke ČBS.
Všetky výsledky včítane odohraných rozdaní sú na jeho stránke.Majstrovstvá SR bridžových krúžkov 2019
Topoľčany privítali najmladších bridžistov

V minulosti, ešte pred vznikom Národného bridžového centra a následne tým i bridžových krúžkov v Trnave, Žiline, Piešťanoch a Nitre, ktoré vyprodukovali rad vynikajúcich hráčov, včítane reprezentantov, boli Topoľčany jediným mestom na Slovensku, kde sa venovali mládeži. Je preto potešiteľné, že po dlhšom útlme sa Topoľčany opäť prebúdzajú, čoho dôkazom je skutočnosť, že sa podujali zorganizovať Majstrovstva školskej mládeže Slovenska.
CELÝ ČLÁNOK
Fotografie


O pohár Tilgnerky 2019
Úspešný záver školského roku


Turnaj o Pohár Tilgnerky bol poslednou bridžovou akciou školského roku 2018/2019, ktorú už po druhý krát poriadalo gymnázium pre žiakov spriatelených škôl, v ktorých pod patronátom Národného bridžového centra pôsobia aktívne bridžové krúžky.
Turnaj sprevádzali horúčavy vonku i v hracej miestnosti s čím sa museli žiaci vyrovnať. Žiaľ pre akcie typické pre koniec školského roku (škola v prírode, zájazdy ap.) sa nemohli zúčastniť viacerí nádejní hráči. To bolo asi všetko, čo netešilo. Na druhej strane sme zaregistrovali iba samé pozitíva.
Predovšetkým to bola ústretovosť vedenia školy na Tilgnerovej (riaditeľka Ihnaťová a zástupkyňa Sekáčová) tým, že vytvorili solídne podmienky pre chod turnaja a zabezpečili pre účastníkov nápoje i ovocie a tiež obed v školskej jedálni.
Organizátorov oproti minulosti potešila účasť žiakov z elitného bratislavského gymnázia Gamča, v ktorom sa začalo s bridžom iba v tomto školskom roku. Je nás stále viac.

CELÝ ČLÁNOK
Fotografie


Národná bridžová liga 2019
Nový formát s novými tvárami


A opäť je tu Národná bridžová liga, ktorú organizuje NBC so zámerom dať príležitosť mladým talentom zasúťažiť si a zoznámiť sa so skúsenejšími hráčmi, o ktorých je známe, že majú záujem o rozvoj novej generácie slovenských hráčov. Túto ideu NBC uplatňuje od prvého ročníka tejto súťaže (2010). Tento jej formát bol tento rok ešte prehĺbený tým, že organizátori dali príležitosť až trom družstvám s hráčmi kategórie U16, ktorých na rozdiel od niektorých „slovenských expertov“ (tí to presvedčivo predviedli i na ME v Šamoríne) považujeme pre bridžovú budúcnosť Slovenska za rozhodujúcu.
Pozrite si CELÝ ČLANOK i FOTOGRAFIE†Zomrel Jožko Kazimír
1954 - 2019
V prvý májový deň, vo veku 65 rokov dotĺklo srdce Jožka Kazimíra, ktorého som považoval za akéhosi mága kartových hier. Z nich to bol hlavne mariáš, v ktorom patril medzi našu absolútnu špičku. Koniec koncov titul majstra Slovenska v licitovanom mariáši to plne potvrdzuje.
Výborným hráčom bol i v bridži aj napriek tomu, že sa mu venoval iba príležitostne. Som rád, že sa mi ho vďaka nášmu priateľstvu podarilo pritiahnúť aspoň na prechodnú dobu do našich bridžových súťaží. Tiež som mu vďačný, že mi pomohol v praxi otestovať dražobný systém Tatry, vtedy v ešte jeho pôvodnej jednoduchšej verzii.
V tejto súvislosti rád spomínam na MMS z roku 2005, keď som s Jozefom a s košickým párom Klimčík-Menyhért vytvorili družstvo, ktoré pod názvom Kobra prekvapilo na MMS v Tatrách, keď v náročnej medzinárodnej konkurencii skončilo pri rovnosti VP za víťaznými Poliakmi. Tiež sme uspeli v kvalifikácii na Pohár národov v Bone.
Škoda, že jeho náročné povolanie a s tým spojená časová tieseň mu znemožnili venovať sa súčasne obom koníčkom. Rozhodol sa súťažiť iba v mariáši, ale i tak zanechal stopu i v slovenskom bridži a všetci, ktorí ho poznali, určite na tohto príjemného a skromného kolegu nezabudnú.
Tatranský


Malá cena Žiliny 2019
Dominovali seniori
Už po siedmy krát sa 16. februára 2019 zišli priaznivci bridžu, pre ktorých je Malá cena Žiliny obľúbeným turnajom. Nechýbali ani českí a poľskí hráči a po prvý krát sme zaznamenali i účasť z Bulharska.
Pri pohľade na výsledkovú listinu je vidieť, že seniori na Slovensku stále hrajú prím a udržujú si svoj štandard. Potvrdili to i Menyhért s Munkom svojim víťazstvom v turnaji, ako i Mokráň so Zlackým obsadením druhej priečky. Až na treťom mieste skončili favoriti turnaja Bakalarz so Skwarkom z Poľska, ktorým sa tak nepodarilo zopakovať minuloročné víťazstvo.

Pozrite si celý článok i fotoreportáž


Vianoce mládeže s NBC
Pod stromčekom ďalší noví hráči

Už sa stalo tradíciou, že v predvianočný čas sa nádejní mladí hráči bridžu stretávajú na turnaji v trnavskom gymnáziu Angely Merici, aby sa rozlúčili so starým rokom tým najsprávnejším spôsobom, naviazať nové priateľstvá a zmerať si sily. A to všetko sa už roky koná pod ochrannými krídlami Národného bridžového centra v jeho snahe zachrániť bridžovú budúcnosť Slovenska, keď supluje oficiálnu organizáciu, ktorá má "úplne iné" zámery. Koniec koncov verejnosť sa o tom mohla presvediť i na ME 2017.
Tak tomu bolo i tento rok a to s veľmi príjemným konštatovaním, že pribudla ďalšia nová bridžová destinácia a to bratislavské elitné gymnázium Gamča (Grösslingová). I keď v jeho výprave boli iba traja hráči (v krúžku ich je 11), ktorí začali s bridžom len pred dvomi mesiacmi, dali o sebe vedieť. Mladučký pár Lujza Čarakčievová s Adamom Holubcom si odniesli trofej pre najlepší zmiešaný pár a talentovaná Eva Kapfinger s rovnako mladou topoľčianskou začiatočníčkou Klaudiou Zimmermanovou prekvapili hrou i umiestením (7. zo 14).
Pozrite si celý článok i fotoreportážČestný titul SENIOR ROKA 2018 získal Ivan Tatranský
Prvé oficiálne ocenenie bridžu na Slovensku

Reprezentačná Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca bola 16. októbra svedkom udeľovania čestného titulu Senior roka 2018. Hlavné mesto Bratislava ním vyznamenalo 14 osobností, ktoré v spoločenskej, kultúrnej, vedeckej i športovej oblasti dosiahli významné úspechy.
Teší nás, že medzi nimi nechýbal ani zakladateľ Národného bridžového centra Ivan Tatranský, čo bolo nielen jeho osobným ocenením, ale i uznanie obetavej práce celého vedenia tohto občianskeho združenia. A čo je tiež nezanedbateľné, že po prvý raz sa prezentoval bridž na Slovensku na tak významnom spoločenskom podujatí a že sa tak dočkal uznania nielen ako voľno časová aktivita, ale i ako prínos pre rozvoj duševného zdravia.
Pozrite si celý článok i fotoreportážPrebor ČR juniorov a dorastu 2018
Adam Kubica a Lukáš Kolek preborníkmi

V predvečer letného sústredenia bridžovej mládeže sa 25. augusta 2018 v Čeložniciach konal juniorský párový prebor ČR juniorov a dorastu. Zvíťazila dvojica Kolek-Kubica so 61,3%.
Umiestenie ďalších slovenských hráčov: 7. Štrbová (s Kupkovou) a 9. Jakabšic-Rumančík.
Súťaž riadil Michal Králik. VÝSLEDKY
V NBC máme radosť z úspechu Adama, ktorý je našim významným členom, a zo srdca mu blahoželáme. Samozrejme blahoželanie patrí i Lukášovi Kolekovi zo skvelej havířovskej liahne, s ktorou NBC úspešne spolupracuje (týka sa to i nášho tímu Elán, ktorý je účastníkom 2. ČBL).
A na záver k Adamovi ešte jedna poznámka. Obdobný úspech získal už ako 16-ročný žiak (v r. 2011 spolu s Jakubom Vojtíkom). Už to naznačovalo, že na Slovensku sa v jeho osobe objavil výrazný talent,a ako sa ukázalo krátko na to, nielen ako hráč. Žiaľ súčasné vedenie SBZ (a zdá sa, že tam chcú byť večne) o takých nestojí a teda ani o úspešnú reprezentáciu Slovenska (a netýka sa to len Adama). Iba servilní majú šancu. A aj to je jeden z dôvodov tragédie slovenského bridžu.


Prebor stredoškolskej mládeže
Praha 26. - 27. 5. 2018

Už tradične sa stredoškolská mládež stretla v Prahe na Prebore, na ktorom si mohla overiť svoje bridžové kvality. Navyše to bola i previerka niektorých hráčov, ktorí budú v kategóriách U16 a U20 reprezentovať ČR na párových ME v Pule.
NBC vyslalo na túto vynikajúcu súťaž Emily Sýkorovú (bratislavská Tilgnerka) s Matúšom Kúdelom (GAM Trnava), ako súčasť ich odmeny za víťazstvo v Prebore Tilgnerky. Pre nich to žiaľ nebola príprava na spomínané ME, keďže totálne ignorovanie najmladších slovenských bridžistov zo strany SBZ zrejme neskončilo pri posledných ME.
Turnaj bol párový s impovým hodnotením; zúčastnilo sa 15 dvojíc, ktoré prvý deň absolvovali kvalifikáciu, na základe ktorej boli rozdelení do skupín, v ktorých sa ďalší deň systémom každý s každým určilo záverečné poradie.
Prebor bol "zmiešaný", t.j. nerozlišovalo sa medzi kategóriami U16 a U20. Náš pár v silnej konkurencii i s oveľa staršími a skúsenejšími súpermi skončil na slušnom 8. mieste, treba však podotknúť, že pokiaľ by sa výsledky hodnotili podľa kategórií, boli by v U16 druhí najlepší!
Význam a dôležitosť, ktorú kladie ČBS na výchovu svojej najmladšej bridžovej generácie potvrdzuje medzi iným i skutočnosť, že celé dvojdenné podujatie riadil jeho predseda Milan Macura. V ČR sa na rozdiel od nás nemusia obávať o bridžovú budúcnosť.


Defilé našich najmladších nádejí na Prebore Tilgnerky
Sú svetielkom v bridžovej temnote na Slovensku

I keď sa tento podtitul nebude páčiť niektorým pánom zo SBZ, ktorí znemožnili účasť tých najlepších z generácie do 16 rokov na posledných ME v Šamoríne, budú si musieť skôr či neskôr uvedomiť, že ich boj proti bridžovému progresu je trápny a budúcnosť im to určite spočíta.
Zato budúcnosť určite patrí tým, ktorých sme mali možnosť sledovať na Prebore Tilgnerky, ktorý bol historicky prvým turnajom našich najmladších nádejí v Bratislave (72% z účastníkov malo menej ako 16 rokov).
Pozrite si celý článok i fotoreportážVC Havířov 2018
Výborné výkony mladých hráčov
Posledný marcový víkend sa v ČR konal jeden z najvýznamnejších turnajov v ČR - Veľká cena Havířova. Najlepší českí hráči, a hlavne tí z mladšej generácie, sa ako zvyčajne stretli v spoločenskej sále kaviarne U Jelena, v ktorej sa tento obľúbený turnaj pravidelne realizuje.
Prišlo i niekoľko poľských bridžistov a už tradične nechýbali ani slovenskí hráči; mohlo ich byť viac, ak by termín VC nekolidoval s termínom 1. ligy v Bratislave. Je podivuhodné, že napriek vzájomnej zmluve medzi SBZ a ČBS došlo k časovej kolízii týchto dvoch podujatí. Koniec koncov nie je sa čo diviť, nie je to po prvý krát.
Účasť na turnaji i jeho výsledky potvrdzujú, že starostlivosť o mládež v ČR, ktorá je na rozdiel od Slovenska príkladná, prináša svoje ovocie. Zvíťazil pár Kohutová - Scháňka, ktorí svoje kvality potvrdili i v tímovej súťaži, keď sa zaslúžili i o víťazstvo tímu Silver Bullet Cats.
Slovenskí hráči žiaľ ťahali za kratší koniec; z nich v párovom turnaji dosiahli najlepšie umiestnenie Hriňákovci, ktorí v následnej tímovej súťaži s miestnym párom skončili v prvej polovici poľa (MIX).
Organizačné zabezpečenie oboch súťaží bolo bezchybné, o čo sa postarali vedúci turnaja Adam Kubica a "duša" celého podujatia Dan Vachtarčík.Malá cena Žiliny 2018
Odrazový môstik pre bridžovú mládež
Už po šiestykrát sa zišli slovenskí, českí i poľskí hráči na Malej cene Žiliny, ktorá sa už tradične konala v historickom hoteli Polom v sobotu 17. marca 2018. Štvrtina všetkých účastníkov boli mladí nádejní hráči, čo je veľkou devízou tohto turnaja.
Po športovej stránke kvalitu poľského bridžu demonštrovala dvojica Bakalarz - Skwark, ktorá zvíťazila s výrazným náskokom (dosiahli 69,5%). Ďalšie dve priečky už patrili Slovensku, keď druhú získali P. Belčák s Hencom (61,7%) a tretiu obsadili mladí reprezentanti Kvoček s Vodičkom (59,7%).
Turnaj riadil Michal Králik (v Žiline to bola jeho premiéra) z Uherského Hradišťa, jedného z centier mládežníckeho bridžu v ČR. Potvrdili to i jeho odchovanci Riedl so Zdráhalom, ktorí si odniesli trofej NBC pre najlepší žiacky pár. Poháre pre najlepších juniorov putovali do Trnavy, ktorá je slovenskou baštou mládežníckeho bridžu. Vybojovali si ich bratia Gabrielovci.
Triumvirát žilinských organizátorov (Slabeycius, Hora a Šustek) sa svojej úlohy zhostil na jedničku. Svojou troškou prispelo i Národné bridžové centrum. Dúfame, že si MCŽ svoju exkluzivitu, čo sa týka prostredia a na slovenské pomery nezvykle vysokú účasť mládeže, zachová i naďalej.Skončil sa prvý tohoročný kurz bridžu
Exkluzívny turnaj na jeho záver

Spoločná aktivita Národného bridžového centra a BK Honér, postupne získavať pre bridž nových záujemcov, začína prinášať prvé ovocie. Skončil sa prvý z cyklu kurzov pre začiatočníkov v trvaní 6 týždňov.
Priestory poskytlo vedenie kaviarne Elyseé, v ktorých sa účastníci zoznámili so základmi bridžu. Organizáciu kurzu mali na starosti predseda klubu Peter Kalina a gen. tajomník NBC Martin Hriňák; lektorom bol Ivan Tatranský, ktorý záujemcom sprístupnil i svoje metodické materiály.
Na záver kurzu sa uskutočnil turnaj, v ktorom si začiatočníci overili nadobudnuté znalosti. Bol pre nich dosť náročný a i užitočný, pretože 21 rozdaní na jedno posedenie ešte nehrali a navyše i to, že spolu s nimi súťažili i skúsenejší hráči.
Bol to vynikajúci štart do nového roku!

Fotoshow
Fotoshow


European Youth teams Championship
Mladí Slováci prekvapením šampionátu

WROCLAW
Na úvod
Konečne! Šesť rokov museli mladí slovenskí bridžisti čakať na svoju príležitosť. Donekonečna ich už nebolo možné odstavovať na bočnú koľaj, obzvlášť po výborných výkonoch doma i v zahraničí (zisk dvoch titulov na Preboroch ČR). Žiaľ po deštrukčných zásahoch niektorých funkcionárov SBZ došlo k útlmu v ich vynikajúco rozbehnutej spoločnej príprave. Ale o tom na tejto stránke už bolo dosť napísané i keď ešte ani zďaleko verejnosť nepozná mnohé šokujúce skutočnosti.
Celý úvod.

K organizácii
Európsky šampionát mládeže (družstvá) sa tento rok koná vo Wroclawi od 12. júla do 20. júla 2013. Súťaží sa v troch kategóriách - Youngsters, Juniori a Girls. Výsledky sa na týchto majstrovstvách už hodnotia podľa novej VP škály (maximálne možný výsledok je 20:0). Hrá sa sysémom každý s každým na 20 rozdaní. Vybrané zápasy je možné sledovať na BBO.
My sme obsadili iba kategóriu youngsters (do 20 rokov), na juniorov sa akosi zabudlo, rovnako ako tomu bolo pri akademických ME. Ale to už je obohraná pesnička.
Naši najmladší reprezentanti nastúpili do bojov od 14. júla.

Naše výsledky
1. kolo: Rakúsko - Slovensko 1 : 19
2. kolo: Česká Republika - Slovensko 5,80 : 14,20 (2. miesto)
3. kolo: Turecko - Slovensko 14,58 : 5,42 (8. miesto)
4. kolo: Anglicko - Slovensko 10,82 : 9,18 (8. miesto)
5. kolo: Rusko - Slovensko 4,72 : 15,28 (7. miesto)
6. kolo: Slovensko - Poľsko 5,06 : 14,94 (10. miesto)
7. kolo: Slovensko - Holandsko 0 : 20 (12. miesto)
8. kolo: Slovensko - Lotyšsko 18,12 : 1,88 (11. miesto)
9. kolo: Slovensko - Švédsko 18,23 : 1,77 (7. miesto)
10. kolo: Francúzsko - Slovensko 8,92 : 11,08 (7. miesto)
11. kolo: Slovensko - Maďarsko 8,41 : 11,59 (8. miesto)
12. kolo: pauza 12 VP (9. miesto)
13. kolo: Slovensko - Dánsko 16,08 : 3,92 (7. miesto)
14. kolo: Škótsko - Slovensko 3,77 : 16,23 (7. miesto)
15. kolo: Slovensko - Izrael 5,24 : 14,76 (7. miesto)
16. kolo: Irsko - Slovensko 0 : 20 (5. miesto)
17. kolo: Nórsko - Slovensko 16,52 : 3,48 (6. miesto)
18. kolo: Slovensko - Nemecko 12,76 : 7,24 (6. miesto)
19. kolo: Taliansko - Slovensko 3,92 : 16,08 (6. miesto)
Vzorne nás reprezentovali
V Európe nám patrí 6. miesto

VODIČKA

KUBICA

RUMANČÍK

KVOČEK

JAKABŠIC


Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Pod pokrievkou

Možno si ani plne neuvedomujeme, čo dokázali najmladší reprezentanti Slovenska na šampionáte Európy 2013. Nikdy v histórii slovenského bridžu žiadny náš reprezentačný výber nedosiahol tak vysoké umiestenie; skôr nám patrili tie dolné priečky. A preto nik takýto úspech ani vo sne nečakal.

Ako som predostrel v nadpise, naše účinkovanie vo Wroclawe má i tienisté stránky, niektoré z nich až hraničiace s poškodzovaním dobrého mena našej republiky. O tých sa ale nič nedozviete z účelového hodnotenia na stránke SBZ.

Celý článok.