Vítame Vás!

Vítame vás na internetovej stránke Národného bridžového centra. Budeme na nej informovať o našej činnosti, zámeroch, ale i akciách a turnajoch doma i v zahraničí, teda o všetkom čo zaujíma našich členov a sympatizantov. Vítame všetkých, ktorým leží na srdci bridžová budúcnosť Slovenska, teda tých, ktorí by uvítali, aby naše nie príliš dôstojné postavenie medzi európskymi národmi sa stalo minulosťou.

A predovšetkým vítame našu mládež, ktorej úlohou bude toto želanie uskutočniť. A teší nás, že tento náš zámer sa začal napĺňať na Majstrovstvách Európy vo Wroclavi. Ďalšie úspechy našich bridžových nádejí závisia iba od dobrej vôle zodpovedných funkcionárov s nami spolupracovať a tá žiaľ zatiaľ absentuje.Národná bridžová liga 2019
Nový formát s novými tvárami


A opäť je tu Národná bridžová liga, ktorú organizuje NBC so zámerom dať príležitosť mladým talentom zasúťažiť si a zoznámiť sa so skúsenejšími hráčmi, o ktorých je známe, že majú záujem o rozvoj novej generácie slovenských hráčov. Túto ideu NBC uplatňuje od prvého ročníka tejto súťaže (2010). Tento jej formát bol tento rok ešte prehĺbený tým, že organizátori dali príležitosť až trom družstvám s hráčmi kategórie U16, ktorých na rozdiel od niektorých „slovenských expertov“ (tí to presvedčivo predviedli i na ME v Šamoríne) považujeme pre bridžovú budúcnosť Slovenska za rozhodujúcu.
Pozrite si CELÝ ČLANOK i FOTOGRAFIE†Zomrel Jožko Kazimír
1954 - 2019
V prvý májový deň, vo veku 65 rokov dotĺklo srdce Jožka Kazimíra, ktorého som považoval za akéhosi mága kartových hier. Z nich to bol hlavne mariáš, v ktorom patril medzi našu absolútnu špičku. Koniec koncov titul majstra Slovenska v licitovanom mariáši to plne potvrdzuje.
Výborným hráčom bol i v bridži aj napriek tomu, že sa mu venoval iba príležitostne. Som rád, že sa mi ho vďaka nášmu priateľstvu podarilo pritiahnúť aspoň na prechodnú dobu do našich bridžových súťaží. Tiež som mu vďačný, že mi pomohol v praxi otestovať dražobný systém Tatry, vtedy v ešte jeho pôvodnej jednoduchšej verzii.
V tejto súvislosti rád spomínam na MMS z roku 2005, keď som s Jozefom a s košickým párom Klimčík-Menyhért vytvorili družstvo, ktoré pod názvom Kobra prekvapilo na MMS v Tatrách, keď v náročnej medzinárodnej konkurencii skončilo pri rovnosti VP za víťaznými Poliakmi. Tiež sme uspeli v kvalifikácii na Pohár národov v Bone.
Škoda, že jeho náročné povolanie a s tým spojená časová tieseň mu znemožnili venovať sa súčasne obom koníčkom. Rozhodol sa súťažiť iba v mariáši, ale i tak zanechal stopu i v slovenskom bridži a všetci, ktorí ho poznali, určite na tohto príjemného a skromného kolegu nezabudnú.
Tatranský


Malá cena Žiliny 2019
Dominovali seniori
Už po siedmy krát sa 16. februára 2019 zišli priaznivci bridžu, pre ktorých je Malá cena Žiliny obľúbeným turnajom. Nechýbali ani českí a poľskí hráči a po prvý krát sme zaznamenali i účasť z Bulharska.
Pri pohľade na výsledkovú listinu je vidieť, že seniori na Slovensku stále hrajú prím a udržujú si svoj štandard. Potvrdili to i Menyhért s Munkom svojim víťazstvom v turnaji, ako i Mokráň so Zlackým obsadením druhej priečky. Až na treťom mieste skončili favoriti turnaja Bakalarz so Skwarkom z Poľska, ktorým sa tak nepodarilo zopakovať minuloročné víťazstvo.

Pozrite si celý článok i fotoreportáž


Vianoce mládeže s NBC
Pod stromčekom ďalší noví hráči

Už sa stalo tradíciou, že v predvianočný čas sa nádejní mladí hráči bridžu stretávajú na turnaji v trnavskom gymnáziu Angely Merici, aby sa rozlúčili so starým rokom tým najsprávnejším spôsobom, naviazať nové priateľstvá a zmerať si sily. A to všetko sa už roky koná pod ochrannými krídlami Národného bridžového centra v jeho snahe zachrániť bridžovú budúcnosť Slovenska, keď supluje oficiálnu organizáciu, ktorá má "úplne iné" zámery. Koniec koncov verejnosť sa o tom mohla presvediť i na ME 2017.
Tak tomu bolo i tento rok a to s veľmi príjemným konštatovaním, že pribudla ďalšia nová bridžová destinácia a to bratislavské elitné gymnázium Gamča (Grösslingová). I keď v jeho výprave boli iba traja hráči (v krúžku ich je 11), ktorí začali s bridžom len pred dvomi mesiacmi, dali o sebe vedieť. Mladučký pár Lujza Čarakčievová s Adamom Holubcom si odniesli trofej pre najlepší zmiešaný pár a talentovaná Eva Kapfinger s rovnako mladou topoľčianskou začiatočníčkou Klaudiou Zimmermanovou prekvapili hrou i umiestením (7. zo 14).
Pozrite si celý článok i fotoreportážČestný titul SENIOR ROKA 2018 získal Ivan Tatranský
Prvé oficiálne ocenenie bridžu na Slovensku

Reprezentačná Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca bola 16. októbra svedkom udeľovania čestného titulu Senior roka 2018. Hlavné mesto Bratislava ním vyznamenalo 14 osobností, ktoré v spoločenskej, kultúrnej, vedeckej i športovej oblasti dosiahli významné úspechy.
Teší nás, že medzi nimi nechýbal ani zakladateľ Národného bridžového centra Ivan Tatranský, čo bolo nielen jeho osobným ocenením, ale i uznanie obetavej práce celého vedenia tohto občianskeho združenia. A čo je tiež nezanedbateľné, že po prvý raz sa prezentoval bridž na Slovensku na tak významnom spoločenskom podujatí a že sa tak dočkal uznania nielen ako voľno časová aktivita, ale i ako prínos pre rozvoj duševného zdravia.
Pozrite si celý článok i fotoreportážPrebor ČR juniorov a dorastu 2018
Adam Kubica a Lukáš Kolek preborníkmi

V predvečer letného sústredenia bridžovej mládeže sa 25. augusta 2018 v Čeložniciach konal juniorský párový prebor ČR juniorov a dorastu. Zvíťazila dvojica Kolek-Kubica so 61,3%.
Umiestenie slovenských hráčov: 7. Štrbová (s Kupkovou) a 9. Jakabšic-Rumančík.
Súťaž riadil Michal Králik. VÝSLEDKY
V NBC máme radosť z úspechu Adama, ktorý je našim významným členom, a zo srdca mu blahoželáme. Samozrejme blahoželanie patrí i Lukášovi Kolekovi zo skvelej havířovskej liahne, s ktorou NBC úspešne spolupracuje (týka sa to i nášho tímu Elán, ktorý je účastníkom 2. ČBL).
A na záver k Adamovi ešte jedna poznámka. Obdobný úspech získal už ako 16-ročný žiak (v r. 2011 spolu s Jakubom Vojtíkom). Už to naznačovalo, že na Slovensku sa v jeho osobe objavil výrazný talent,a ako sa ukázalo krátko na to, nielen ako hráč. Žiaľ súčasné vedenie SBZ (a zdá sa, že tam chcú byť večne) o takých nestojí a teda ani o úspešnú reprezentáciu Slovenska (a netýka sa to len Adama). Iba servilní majú šancu. A aj to je jeden z dôvodov tragédie slovenského bridžu.


Prebor stredoškolskej mládeže
Praha 26. - 27. 5. 2018

Už tradične sa stredoškolská mládež stretla v Prahe na Prebore, na ktorom si mohla overiť svoje bridžové kvality. Navyše to bola i previerka niektorých hráčov, ktorí budú v kategóriách U16 a U20 reprezentovať ČR na párových ME v Pule.
NBC vyslalo na túto vynikajúcu súťaž Emily Sýkorovú (bratislavská Tilgnerka) s Matúšom Kúdelom (GAM Trnava), ako súčasť ich odmeny za víťazstvo v Prebore Tilgnerky. Pre nich to žiaľ nebola príprava na spomínané ME, keďže totálne ignorovanie najmladších slovenských bridžistov zo strany SBZ zrejme neskončilo pri posledných ME.
Turnaj bol párový s impovým hodnotením; zúčastnilo sa 15 dvojíc, ktoré prvý deň absolvovali kvalifikáciu, na základe ktorej boli rozdelení do skupín, v ktorých sa ďalší deň systémom každý s každým určilo záverečné poradie.
Prebor bol "zmiešaný", t.j. nerozlišovalo sa medzi kategóriami U16 a U20. Náš pár v silnej konkurencii i s oveľa staršími a skúsenejšími súpermi skončil na slušnom 8. mieste, treba však podotknúť, že pokiaľ by sa výsledky hodnotili podľa kategórií, boli by v U16 druhí najlepší!
Význam a dôležitosť, ktorú kladie ČBS na výchovu svojej najmladšej bridžovej generácie potvrdzuje medzi iným i skutočnosť, že celé dvojdenné podujatie riadil jeho predseda Milan Macura. V ČR sa na rozdiel od nás nemusia obávať o bridžovú budúcnosť.


Defilé našich najmladších nádejí na Prebore Tilgnerky
Sú svetielkom v bridžovej temnote na Slovensku

I keď sa tento podtitul nebude páčiť niektorým pánom zo SBZ, ktorí znemožnili účasť tých najlepších z generácie do 16 rokov na posledných ME v Šamoríne, budú si musieť skôr či neskôr uvedomiť, že ich boj proti bridžovému progresu je trápny a budúcnosť im to určite spočíta.
Zato budúcnosť určite patrí tým, ktorých sme mali možnosť sledovať na Prebore Tilgnerky, ktorý bol historicky prvým turnajom našich najmladších nádejí v Bratislave (72% z účastníkov malo menej ako 16 rokov).
Pozrite si celý článok i fotoreportážVC Havířov 2018
Výborné výkony mladých hráčov
Posledný marcový víkend sa v ČR konal jeden z najvýznamnejších turnajov v ČR - Veľká cena Havířova. Najlepší českí hráči, a hlavne tí z mladšej generácie, sa ako zvyčajne stretli v spoločenskej sále kaviarne U Jelena, v ktorej sa tento obľúbený turnaj pravidelne realizuje.
Prišlo i niekoľko poľských bridžistov a už tradične nechýbali ani slovenskí hráči; mohlo ich byť viac, ak by termín VC nekolidoval s termínom 1. ligy v Bratislave. Je podivuhodné, že napriek vzájomnej zmluve medzi SBZ a ČBS došlo k časovej kolízii týchto dvoch podujatí. Koniec koncov nie je sa čo diviť, nie je to po prvý krát.
Účasť na turnaji i jeho výsledky potvrdzujú, že starostlivosť o mládež v ČR, ktorá je na rozdiel od Slovenska príkladná, prináša svoje ovocie. Zvíťazil pár Kohutová - Scháňka, ktorí svoje kvality potvrdili i v tímovej súťaži, keď sa zaslúžili i o víťazstvo tímu Silver Bullet Cats.
Slovenskí hráči žiaľ ťahali za kratší koniec; z nich v párovom turnaji dosiahli najlepšie umiestnenie Hriňákovci, ktorí v následnej tímovej súťaži s miestnym párom skončili v prvej polovici poľa (MIX).
Organizačné zabezpečenie oboch súťaží bolo bezchybné, o čo sa postarali vedúci turnaja Adam Kubica a "duša" celého podujatia Dan Vachtarčík.Malá cena Žiliny 2018
Odrazový môstik pre bridžovú mládež
Už po šiestykrát sa zišli slovenskí, českí i poľskí hráči na Malej cene Žiliny, ktorá sa už tradične konala v historickom hoteli Polom v sobotu 17. marca 2018. Štvrtina všetkých účastníkov boli mladí nádejní hráči, čo je veľkou devízou tohto turnaja.
Po športovej stránke kvalitu poľského bridžu demonštrovala dvojica Bakalarz - Skwark, ktorá zvíťazila s výrazným náskokom (dosiahli 69,5%). Ďalšie dve priečky už patrili Slovensku, keď druhú získali P. Belčák s Hencom (61,7%) a tretiu obsadili mladí reprezentanti Kvoček s Vodičkom (59,7%).
Turnaj riadil Michal Králik (v Žiline to bola jeho premiéra) z Uherského Hradišťa, jedného z centier mládežníckeho bridžu v ČR. Potvrdili to i jeho odchovanci Riedl so Zdráhalom, ktorí si odniesli trofej NBC pre najlepší žiacky pár. Poháre pre najlepších juniorov putovali do Trnavy, ktorá je slovenskou baštou mládežníckeho bridžu. Vybojovali si ich bratia Gabrielovci.
Triumvirát žilinských organizátorov (Slabeycius, Hora a Šustek) sa svojej úlohy zhostil na jedničku. Svojou troškou prispelo i Národné bridžové centrum. Dúfame, že si MCŽ svoju exkluzivitu, čo sa týka prostredia a na slovenské pomery nezvykle vysokú účasť mládeže, zachová i naďalej.Skončil sa prvý tohoročný kurz bridžu
Exkluzívny turnaj na jeho záver

Spoločná aktivita Národného bridžového centra a BK Honér, postupne získavať pre bridž nových záujemcov, začína prinášať prvé ovocie. Skončil sa prvý z cyklu kurzov pre začiatočníkov v trvaní 6 týždňov.
Priestory poskytlo vedenie kaviarne Elyseé, v ktorých sa účastníci zoznámili so základmi bridžu. Organizáciu kurzu mali na starosti predseda klubu Peter Kalina a gen. tajomník NBC Martin Hriňák; lektorom bol Ivan Tatranský, ktorý záujemcom sprístupnil i svoje metodické materiály.
Na záver kurzu sa uskutočnil turnaj, v ktorom si začiatočníci overili nadobudnuté znalosti. Bol pre nich dosť náročný a i užitočný, pretože 21 rozdaní na jedno posedenie ešte nehrali a navyše i to, že spolu s nimi súťažili i skúsenejší hráči.
Bol to vynikajúci štart do nového roku!

Fotoshow
Fotoshow

Zimné sústredenie v ČR
Nesklamali sme

Tohoročné zimné juniorské sústredenie sa už tradične konalo v Čeložniciach v dňoch 27.1.- 3.2. 2018.
Nik zo zúčastnených si určite nemohol sťažovať na nedostatok bridžového vyžitia; denne sa okrem hlavnej súťaže družstiev hrala skupinovka a navyše bolo v programe päť párových turnajov i bleskový turnaj tímov. Celú organizáciu tohoto obľúbeného podujatia ako vždy zastrešoval Michal Králik.
Jednotlivé súťaže riadil Adam Kubica. Navyše sa do nich aktívne zapájal i ako hráč. A rovnako ako minulý rok skompletoval najväčší počet bodov (v highscoreri) zo všetkých účastníkov. Bol členom víťazného tímu (aj v bleskovej súťaži) a okrem jedného z topových vyhral spolu s Barborkou Štrbovou i náročný impový turnaj, v ktorom boli úspešní i bratia Gabrielovci (2. miesto). Richard vyhral i druhý topový turnaj. Teší nás, že všetci sú "absolventami" Národného bridžového centra a že kvalita ich hry je veľkým prísľubom do budúcnosti.


NBC Vianoce 2017
Pribúdajú nové tváre


Ani tento rok neporušilo Národné bridžové centrum tradíciu a v spolupráci s GAM Trnava zorganizovalo vianočný turnaj. Ten sa konal v novom prostredí, medzi umeleckými artefaktami, ktoré vznikli na pôde tohto gymnázia. To dodalo tomuto podujatiu atraktívnu atmosféru.
Vianočné turnaje NBC sú zvyčajne prvým turnajom pre žiakov, ktorí sa rozhodli pre bridž. Zasúťažiť si tak môžu nielen medzi sebou, ale i so staršími kolegami, z ktorých niektorí majú za sebou i medzinárodné skúsenosti, ako tomu bolo i v tomto prípade. Pre vedenie NBC sú už dlhšie obdobie prvým testom kvality jednotlivých hráčov a začiatkom procesu intenzívnej prípravy tých najlepších so snahou, aby Slovensko nezaspalo súčasný prudký vývoj vo svete, hlavne čo sa týka najmladších nádejí do 16 rokov.
CELÝ ČLÁNOK
Fotoshow


Majstrovstvá Európy mládeže (družstvá)
Šampionát v tieni intríg

V týždni od 8. 7. do 15. 7. 2017 sa konal v Šamoríne 26. Európsky šampionát mládeže družstiev. Škoda, že sme nedokázali zúročiť túto zriedkavú šancu na to, aby čo najviac z našich talentovaných hráčov malo možnosť získať cenné medzinárodné skúsenosti, aby pomohli v budúcnosti bridžovo zviditelniť Slovensko.
Hneď na úvod je treba konštatovať, že tento šampionát by bolo možné označiť za mimoriadne úspešný, keby nebol poznamenaný veľkou krivdou, ktorú si "vychutnali" naše najmladšie nádeje U16 (ale i niektorí hráči z vyšších kategórií). Darmo sme sa tešili, že to budú práve oni, ktorí prekvapia výborným umiestnením.
Nepočítali sme však s tým, že niektorí páni v SBZ už majú pre nás nachystané iné prekvapenie. To naozaj nik nemohol čakať, že sa nenávisť určitých funkcionárov voči Národnému bridžovému centru pretaví do takej zákernosti, akým je odmietnutie zaregistrovať na ME kategóriu U16. A to i za cenu toho, že utrpí slovenský bridž, hlavné je, že aspoň čiastočne zdemolujú (a to im ide dobre) unikátne výsledky práce občianskeho združenia NBC s mládežou. Bez koncepčnej práce tejto organizácie by bol šampionát bez slovenských hráčov - a to hovorí za všetko. V NBC sme si už zvykli na rôzne podrazy, ale aby sa ako zbraň použili deti, to už je za červenou čiarou. SBZ týmto už dosiahol morálny suterén, ktorý je pravdepodobne svetovým unikátom.
Zahraničných účastníkov určite nezaujímajú naše vnútorné trenice, keby o nich vedeli určite by si poklepávali na čelo. Z ich pohľadu bol šampionát iste úspešný už i preto, že sa konal v luxusnom športovom areáli X-bionic pri Šamoríne, ktorý poskytuje slušný komfort aj na mimosúťažné vyžitie (aj preto je medzi športovcami populárny).
Druhou stranou mince je absencia propagácie Slovenska ako takého, ako by tomu bolo napr. v Tatrách alebo inej historicky významnej lokalite. Nad tým je možné prižmúriť oči, ale rozhodne nie nad tým ako vedenie SBZ degradovalo Slovensko po stránke športovej.
CELÝ ČLÁNOK


O pohár GAM 2017 v Trnave
Rozlúčka s trpkou príchuťou


Bridžový krúžok pri trnavskom Gymnáziu Angely Merici zorganizoval na záver školského roku malý turnaj venovaný obetiam nežičlivých funkcionárov SBZ, ktorým bolo napriek ich nesporným kvalitám znemožnené zúčastniť sa na ME, ktoré sa konajú v júli t.r. na Slovensku (sú to: Macho, Uhnavá, Sýkorová, Kúdela, Chrvala a Sagan). S nimi si zasúťažili i dvanásťroční primáni, ktorí majú za sebou základný kurz, ktoré zrealizovalo Národné bridžové centrum. Bol to ich prvý turnaj; dúfajme, že ich nepostihne osud ich o niečo starších spolužiakov.
Poháre GAM pre víťazov ukoristili dievčatá Rebeka Uhnavá s mladučkou primánkou Emou Rybaničovou, ktorá je veľkým prísľubom do budúcnosti. Favorizovaný pár Sýkorová-Kúdela sa musel tentokrát uspokojiť s 2. miestom. Primánom patrila i trofej pre najlepšieho začiatočníka. Odniesli si ju Adam Tačovský s Tomášom Zápražným.
O organizáciu sa ako vždy postarala p. prof. Orolínová. Všetci účastníci dostali od NBC bonbonierky a čokolády, aby si osladili trpký bridžový život, ktorý im servíruje súčasné vedenie SBZ.Prebor stredoškolskej mládeže Praha 2017
Aj naši hráči dali o sebe vedieť

Posledný májový týždeň zamierili kroky mladých nádejných bridžistov na Prebor stredoškolskej mládeže, ktorý sa uskutočnil v Prahe v reprezentačných priestoroch BKP.
Turnaj bol párový s impovým hodnotením, keďže išlo o prípravu na tímové Majstrovstvá Európy, ktoré EBL usporiada v júli t.r. na Slovensku. Zúčastnilo sa 20 dvojíc, ktoré prvý deň absolvovali kvalifikáciu, na základe ktorej boli rozdelení do piatich štvorčlenných skupín (A až E), v ktorých sa ďalší deň systémom každý s každým určilo záverečné poradie.
CELÝ ČLÁNOK†Milan Ižip nás navždy opustil
Na veľkonočnú nedeľu sa vo veku 73 rokov po dlhej chorobe skončila životná púť Milana Ižipa, člena žilinského bridžového klubu. Ani rok neuplynul od doby, čo sme odprevádzali Petra Dubnického na jeho poslednej ceste a naša malá bridžová obec prichádza o ďalšieho hráča a skvelého človeka. Petra som spomenul i preto, že bol to práve Milan, ktorý bol jeho priateľom i obľúbeným partnerom, s ktorým si zahral i v Národnej bridžovej lige v máji minulého roku, čo bol pre oboch ich posledný turnaj.
Tento príjemný spoločník, ktorý sa ku každému partnerovi vždy správal korektne a ktorý na rozdiel od iných hráčov nikdy pri hre neprejavoval negatívne emócie, nám bude veľmi chýbať.
Česť jeho pamiatke!
ITMalá cena Žiliny
Nárast v kvantite i kvalite

Historický hotel Polom v Žiline privítal v svojich exkluzívnych priestoroch bridžistov, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa na MC Žiliny (18. 2. 2017). A iste neľutovali. Navyše štartovné bolo veľmi prijateľné, rovnako i cena za veľmi kvalitný obed; skrátka vynikajúci turnaj.
Domáci tím usporiadateľov (Slabeycius, Hora a Šustek) odviedol kus poctivej práce, svojou troškou prispelo i Národné bridžové centrum. Poďakovanie patrí i vedeniu hotela, ktoré sa podielalo na sponzorovaní podujatia. Iste ich všetkých potešil z roka na rok stúpajúci počet záujemcov; tohoročnú MC absolvovalo 31 párov, z toho 7 z ČR a 4 dvojice boli česko-slovenské. Súťaž riadil Tibor Menyhért. Zdá sa, že v budúcich ročníkoch už nebude opodstatnený názov „Malá cena“.Zimné juniorské sústredenie v ČR
Tradičný camp bridžovej mládeže

V týždni od 28. januára do 3. februára 2017 sa bridžová mládež zišla v Čeložniciach na zimnom juniorskom sústredení. Ako zvyčajne nechýbali ani slovenskí hráči, ktorí doteraz vždy patrili k najúspešnejším účastníkom tohoto podujatia. A nebolo tomu ináč ani teraz.
.
Hráči okrem odpoľudňajšej hlavnej súťaže družstiev absolvovali vždy dopoľudnia skupinovku a vo večerných hodinách viacero bočných súťaží (tri párové na topy, jeden na impy a tiež bleskovú súťaž družstiev, Patton a záverečný turnaj). Rozhodne si na nedostatok bridžu nemohli sťažovať.
Ako je už pri týchto podujatiach pravidlom režia celej akcie bola v rukách Michala Králika a aj TD bol opäť Adam Kubica, ktorý na svojej stránke priebežne prezentoval dosahované výsledky.
Slovenskí hráči podávali vynikajúce výkony, čo sa premietlo i do celkového víťazstva v hlavnej súťaži družstiev. Hrali v zložení Kubica-Vodička a Gabriel R.-Janas (kolega z Havířova) a na posledné dve kolá boli k dispozícii i Jakabšic s Kvočekom.
Aj v druhom najlepšom tíme (Lobotomie) sme mali zástupcu; s reprezentantami ČR si zahral Lukáš, mladší z Gabrielovcov. A farby bronzového družstva (Pivoňky) hájila Barborka Štrbová.
Osobitne treba spomenúť Adama Kubicu, ktorý si popri svojich rozhodcovských povinnostiach stíhal i zahrať. Pomohol tak nielen víťaznému tímu, ale dosahoval výborné umiestnenia i v sprievodných turnajoch, čo mu vynieslo titul najlepšieho hráča turnaja. V tomto highscoreri oslnil i trnavský Riško Gabriel, ktorý bol celkove tretí a odnáša si zo sústredenia pohár pre najlepšieho hráča v kategórii U20.
Čo dodať? Iba aby našim tá forma vydržala až do júlových Majstrovstiev Európy.

ELÁN s elánom
Víťaz finále 3. ligy v ČR

Priestory BK Praha na Italskej ul. patrili cez víkend 7.1. – 8.1. 2017 nielen záverečnému (tretiemu) kolu základnej časti 1. ligy ČBS, ale paralelne s ním sa uskutočnilo i finále 3. ligy (postúpili do neho dva najlepšie tímy z každej z troch regionálnych líg). Obe súťaže prebiehali súčasne a riadil ich s už známym prehľadom Adam Kubica.
Na tomto podujatí malo Slovensko dve želiezka v ohni; jedným z nich bol mladý tím ELÁN, ktorý ako víťaz havířovského turnaja potvrdil svoje vysoké ambície i v tomto treťoligovom finále a zvíťazil, čím si zabezpečil priamy postup do 2. ČBL.


3.ČBS v Havířove so slovenskou účasťou
Impozantná premiéra družstva ELÁN

Národné bridžové centrum v snahe zvýšiť kvalitu svojich mladých hráčov, aj so zreteľom na nadchádzajúce ME, ktoré budú t.r. na Slovensku, sa rozhodlo vytvoriť z nich perspektívny tím, ktorý bude získavať ostrohy v náročných ligových súťažiach v ČR. Tento výber NBC pod názvom ELÁN prihlásilo do 3. ČBL so zámerom prebojovať sa do 2. ČBL. Jej kvalita je zárukou, že pôsobenie v nej by mohla byť pre našich potencionálnych reprezentantov určite prospešná.Majstrovstvá ČR juniorských a dorasteneckých družstiev
Uherské Hradiště, 24. - 27. november 2016

Na tohoročné juniorské majstrovstvá ČR družstiev sa prihlásilo 12 tímov. Organizátorov určite potešil i záujem zo zahraničia. Okrem slovenských hráčov, ktorí sú už roky ich stabilným účastníkom, prišli i mladí z Veľkej Británie a dve družstvá z Poľska, teda z krajiny, ktorá patrí do svetovej špičky.
Naši hráči, ktorí v prebore súťažili pod názvom Diktát si teda na dobrú konkurenciu nemohli sťažovať. Súčasťou družstva sa po prvýkrat stala nádejná bratská dvojica Gabrielovcov Riško (17) a Lukáš (16).
Celkovo zvíťazili dorastenci Poland U20. Náš tím začal v kvalifikačnej skupine dobre, keď postúpil z 2. miesta medzi najlepších šesť družstiev. V skupine A sa chlapcom prestalo dariť a do semifinálových bojov sa neprebojovali. Celkove skončili na šiestej priečke, keď v play-off smoliarsky prehrali o púhy 1 imp so silným kolektívom Bouřa, v ktorom figurovali hráči s reprezentačnými skúsenosťami.
Organizácia podujatia bola ako vždy v spoľahlivých rukách Michala Králika a aj riadenie turnaja bolo opäť pod osvedčenou taktovkou nášho Adama Kubicu.


Blahoželáme!
Ondrej Kováč zmenil svoj status

Rozhodlo sa o tom v sobotu 19.11.2016 v kostole sv. Štefana v Bratislave, keď svoje áno povedal Janke Novotnej. Ku gratulantom, ktorí obom na ich novej ceste životom želajú všetko najlepšie, sa pripája i Národné bridžové centrum.
Prvé kroky na bridžovej scéne Ondrej absolvoval vo vysokoškolskom bridžovom krúžku UPC v Mlynskej doline. Ten v spolupráci s NBC viedol Jožko Melicher, ktorý bol i jeho prvým partnerom. A tam sme sa po prvýkrat zoznámili i s jeho Jankou.
Vzostup Ondrejovej výkonnosti bol prekvapujúco rýchly a už v krátkej dobe sa zaradil medzi našich najlepších juniorov. To nás oprávňuje dúfať, že v budúcnosti bude patriť medzi hráčske piliere v slovenskom bridži.
A tiež dúfame, že mu k tomu výrazne dopomôže i jeho nadchádzajúca celoživotná partnerka a to tým skôr, že jej bridž nie je cudzí; dokonca si zahrala i v niektorých našich turnajoch.
Skrátka obaja nemohli stretnúť nič lepšie ako samých seba. A preto ešte raz želáme tomuto sympatickému páru veľa úspechov a krásnych chvíľ na ich ďalšej spoločnej ceste.


†Peter Dubnický už nie je medzi nami
V piatok 16. septembra nás po krátkej a ťažkej chorobe vo veku 68 rokov navždy opustil spoluhráč a priateľ Peter Dubnický. Pre tak malú komunitu ako je tá naša je to obrovská strata, pretože slovenský bridž neprišiel iba o dobrého hráča, ale i mimoriadne zapáleného aktivistu, ktorý vyvíjal enormné úsilie na zlepšenie situácie v bridži na Slovensku.
Stačí spomenúť jeho obrovský podiel pri vzkriesení klubového života v Žiline a následne i etablovaní Malej ceny Žiliny. Intenzívne pomáhal i pri organizovaní medzinárodného turnaja o Dunajský pohár v Bratislave.
Jeho srdcovkou bolo družstvo Jokers, ktorá založil a doviedol i do 1. ligy. Patrí mu veľká vďaka, že sa ho postupne snažil pretransformovať na juniorský tím, aby mladí nádejní slovenskí hráči mali čo najviac príležitostí na svoj herný rast. Je smutné, že sa našli i takí, ktorí sa tento jeho počin, tak významný pre budúcnosť slovenského bridžu, snažili prekaziť. Peťo v súlade so svojim znamením dokázal, že má levie srdce (narodil sa 12. 8. v znamení leva) a srdnato a úspešne zabojoval za tento ušľachtilý cieľ.
V poslednom období vyvíjal úsilie, aby sa obnovil klubový život v Bratislave a snažil sa byť i neoficiálnym mediátorom (funkcionárom bol iba jedno obdobie) pre zlepšenie narušených vzťahov v bridžovej komunite, žiaľ už mu osud nedoprial, aby tieto snahy doviedol do konca.
Peťo nechýbal na žiadnom podujatí mladých nádejných hráčov s účasťou starších sympatizantov, ktoré sme organizovali, aby im odovzdali čo najviac zo svojich mnohoročných skúseností. Či už to bolo na žilinskom gymnáziu, na vysokoškolských turnajoch v Mlynskej doline, na sústredení na Duchonke, na klubových stretnutiach BK Honér s mladými Trnavčanmi a samozrejme i v Národnej bridžovej lige, ktorá má rovnaký cieľ.
A práve obnovená Slovenská národná liga bola jeho posledným turnajom, na ktorom sa zúčastnil. Aj preto sme sa v NBC rozhodli, že jej budúci ročník bude i spomienkovým na jeho počesť.
IT
Peter veľmi rád hrával na internete a tak i na tomto médiu mu NBC vzdá česť. Pozývame všetkých čo ho poznali, aby sa zúčastnili na BBO turnaji (TD Adam Kubica), ktorí organizujeme na jeho počesť. Bude to:
v nedeľu 9. októbra o 20.20 hod.Letné juniorské sústredenie
Čeložnice, 29. 8. - 2. 9. 2016
Sústredenia mladých bridžových nádejí v Čeložniciach sú pre nich už tradične najpríťažlivejšou bridžovou akciou v ČR a sú mimoriadne obľúbené i u slovenských hráčov.
Národné bridžové centrum tieto sústredenia vníma ako jedno z najefektívnejších ohnívok, ktoré zapadá do jeho koncepcie zdokonaľovania hernej kvality svojich mladých ambicióznych členov a preto účasť na tomto podujatí v rámci svojich možností maximálne podporuje.
Aj tento rok hráčov oboch republík čakal bohatý bridžový program, kde okrem hlavnej súťaže tímov účastníci absolvovali ďalšie sprievodné turnaje (párové na topy i impy, skupinovku, bleskovú súťaž, losovací turnaj). Nechýbali ani prednášky z teórie a ani pravidelný bulletin. Popri tom všetkom sa nezabudlo ani na zábavu a športové vyžitie.
A aby tak rozsiahly program bezchybne fungoval, o to sa tak ako vždy postaral vynikajúci organizátor Michal Králik. Výdatne mu pomáhal i Adam Kubica, ktorý zabezpečoval chod všetkých turnajov ako i výsledkový servis, ktorý ste priebežne mohli sledovať i prostredníctvom našej stránky.Majstrovstvá ČR mládeže - Čeložnice (páry)
Gabriel s Miklovičom najlepší dorastenecký pár

Prvý deň sústredenia bridžovej mládeže v Čeložniciach je už tradične rezervovaný pre párový Prebor ČR. Súťažilo 20 dvojíc, medzi ktorými bolo i 8 slovenských hráčov. Napriek tomu, že nedostávajú toľko príležitostí ako ich českí priatelia (veľmi mierne povedané), dali o sebe vedieť.
Na spomínaný nedostatok príležitostí si nemôže sťažovať iba Juro Kvoček, ktorý spolu s Martinom Scháňkom, najskúsenejším českým juniorom, vytvorili dvojicu, ktorá bola vysokým favoritom. Nakoniec skončili na 2. mieste, keď titul získal dievčenský pár Otradovcová - Schulzová. Výkonnostná krivka Zuzky prudko stúpa, k čomu určite prispela i jej účasť na vrcholných zahraničných podujatiach v kategórii Kids (U16). Starostlivosť ČBS o rozvoj mládežníckeho bridžu sa postupne zúročuje (a nielen v tomto prípade).
Tretiu pozíciu zaujali mladí Trnavčania Richard Gabriel s Matúšom Miklovičom. Stali sa tak preborníkmi ČR v dorasteneckej kategórii. Gratulujeme im k tomuto skvelému úspechu!
V NBC máme samozrejme radosť a dobrý pocit z toho, že naša snaha a práca neustále prináša svoje ovocie. Mali sme trochu obavy, že Richardovi bude chýbať jeho osvedčený partner Marek Macho, ktorý sa ospravedlnil, ale Matúš, jeden z najväčších trnavských talentov, ho plne nahradil. Škoda, že sa nemôže tak venovať bridžu ako by chcel on (a my tiež), kvôli náročnej príprave na umeleckú dráhu. Dúfame, že sa mu podarí v budúcnosti skĺbiť oba "koníčky".
Trošku viac sme čakali od skúsenej dvojice Jakabšic-Vodička, ale párove turnaje sú občas kruté; ale i 5. miesto s 54,5% nie je najhoršie.
Vzhľadom k realite, ktorá panuje v slovenskom bridži, môžeme byť s pôsobením našich hráčov na tomto významnom podujatí spokojní.
16. Svetový šampionát mládeže družstiev
Veľkolepá show v Salsomaggiore

V prvej polovici augusta talianske kúpeľné mesto Salsomaggiore nápadne omládlo. Spôsobila to invázia bridžovej mládeže celého sveta, resp. tých najlepších, ktorí postúpili zo šampionátov jednotlivých zón WBF. Slovensko tam nehľadajte; nie že by sme na to nemali, veď na minulé MS v Turecku sme sa z ME vo Wroclavi úspešne prebojovali, ale našim hráčom už nebola daná šanca zopakovať resp. potvrdiť tento úspech na posledných ME v Nórsku; zodpovední si asi povedali "jedenkrát stačilo". Čo na tom, že takto sa slovenský bridž ťažko dostane zo súčasného marazmu.
CELÝ ČLÁNOKMajstrovstvá Európy mládeže (páry)
Je Slovensko v Európe?


Liepaja, najzápadnejšie mesto Lotyšska (pri Baltickom mori), sa v týždni 12.7. - 20. 7 2016 stala centrom toho najlepšieho čím disponuje Európa v mládežníckom bridži. Netreba dvakrát hádať kto tam chýbal. Boli to slovenskí chlapci, ktorí mohli na šampionáte presvedčiť, že ich vynikajúce 6. miesto z ME 2013 vo Wroclawi, ktorým sa prebojovali i na MS 2014 v Turecku (11) nebolo náhodné; minimálne dva naše páry mohli výrazne prehovoriť do výsledkových listín tohoročných ME. Je neuveriteľné, že ich SBZ nevyslal ani na toto významné mládežnícke podujatie, keď už im znemožnil účasť na ME tímov v nórskom Tromsö; jeho funkcionári asi majú úplne iné priority.
Na šampionát sa prihlásili hráči z 26 krajín, ktorí súťažili v piatich kategóriách. Úvod majstrovstiev patril mix párom (52), v ktorých zvíťazili škótski reprezentanti Bailey-Nakamura. Najúspešnejšími juniormi (U26) sa stal švédsky pár Hult-Stokka, Youngsters (U21) mali víťazov z Ruskej federácie (Postovalov-Zvezdin). V kategórii Women boli najúspešnejšie Moszczynska-Piesiewicz z Poľska a z čoho majú naši severní susedia najväčšiu radosť je skutočnosť, že plne ovládli kategóriu vychádzajúcich bridžových hviezdičiek (U16), v ktorej obsadili prvé tri priečky. Na rozdiel od nás sa o bridžovú budúcnosť určite nemusia obávať.
Pre hráčov, ktorí sa nedostali do finále, bol zorganizovaný President´s Cup, ktorý sa stal korisťou anglickej dvojice Illingworth-Shah. V tejto poslednej súťaži pekný úspech zaznamenala ČR, keď pár Kohutová-Scháňka skončil na 4. mieste (zo 64). Z českej výpravy (4 dvojice) dobrý výkon podali i Klemš s Melčákom v kategórii U21, v ktorej obsadili 15. miesto (zo 60).
Je nám ľúto, že sme opätovne prepásli šancu zviditeľniť Slovensko. Naši mladí hráči by sa určite presadili. Dokedy potrvá toto embargo?
Prebor GAM 2016 v Trnave
Bodka za úspešným školským rokom


Letné horúčavy nie sú pre bridž ideálne. Neprekážali však mladým adeptom tejto hry, ktorí si na záver školského roku 2015/16 prišli zmerať sily na Prebor GAM, ktorý zorganizovalo trnavské Gymnázium Angely Merici. Zasúťažiť si prišla i trojica žiakov z bratislavského gymnázia (Tilgnerka), škoda že chýbali mladí Trenčania, ktorým nevyhovoval termín podujatia.
Zúčastnilo sa 8 dvojíc, ktoré v rámci kategórie U21 prakticky predstavujú slovenskú špičku (najstarší účastníci sú sedemnásťroční). Stále viac a viac sa v turnajoch organizovaných Národným bridžovým centrom presadzujú veľmi mladí hráči. Darí sa tak zámer NBC posúvať dolnú vekovú hranicu, ktorá bola doteraz na Slovensku nemysliteľná. V súčasnosti už máme pohromade síce malú, ale výkonnostne vynikajúcu komunitu hráčov v kategórii U16. Robíme tak v súlade so súčasným svetovým trendom v nádeji, že nám neutečie ďalší rýchlik a že niekto tieto vzácne talenty z neho nestrhne späť.
Tento náš nový progresívny trend bolo vidieť i na tomto podujatí. V novej kategórii U16 (už je pravidelne zaraďovaná do programu európskych i svetových šampionátov) súťažilo až 10 hráčov, z ktorých piati majú v rodnom liste zapísaný rok narodenia 2004! Už len aby dostali šancu predviesť sa i mimo Slovenska.
CELÝ ČLÁNOK
FotoshowNárodná bridžová liga 2016
Symbióza elánu a skúseností


Národné bridžové centrum sa vrátilo k pôvodnej myšlienke vytvoriť súťaž, v ktorej by nádejní mladí hráči z jeho dielne dostali šancu zasúťažiť si so staršími skúsenými hráčmi, ktorí majú záujem o ich ďalší rast a ktorým záleží na budúcnosti bridžu na Slovensku. Inými slovami mala to byť liga budúcnosti.
Dnes si kladieme za vinu, že sme ju napriek jej úspešnej premiére na Duchonke už v ďalších rokoch neorganizovali. Nechceli sme vyvolávať dojem, že je to snaha o akúsi konkurenciu ligovým súťažiam SBZ. Úlohu tu zohrala i naivná predstava (z dnešného pohľadu) o možnom zbližovaní SBZ a NBC na prospech vyšších cieľov. Tie rozhodne nie je možné dosiahnúť agresivitou a rozbíjaním všetkého pozitívneho, čo dokázala a dokazuje druhá strana.
Situácia po poslednej konferencii sa výrazne vyhrotila a miesto o snahu postupne zjednotiť rozštiepenú komunitu sa ešte viac pritvrdilo voči NBC a to až do takej miery, že spolupráca je pri súčasnom zložení predsedníctva SBZ už nemysliteľná.
CELÝ ČLÁNOKMC Uherské Hradiště 2016
Turnaj v srdci Moravského Slovácka

I keď tento turnaj (11. 6. 2016) nie je súčasťou Czech Bridge Tour, napriek tomu je pre bridžovú verejnosť veľmi príťažlivý. Jeho jediným negatívom je limit pre účasť kvôli obmedzenej kapacite hracej sály. Ak sa tento problém podarí poriadateľom v budúcnosti vyriešiť, možno začne konkurovať i najpopulárnejším Veľkým cenám.
Medzi 33 súťažiacimi pármi nechýbali ani slovenskí hráči - prišli dve dvojice z BK Žilina a ďalší dvaja mali partnerov z ČR. Nás v NBC veľmi teší výkon našej členky, sympatickej Trnavčanky Barborky Štrbovej. Tá sa počas štúdia v Prahe nestratila v silnej konkurencii a postupne sa presadzuje i v náročných súťažiach ČBS. Bola zo slovenských účastníkov najúspešnejšia, jej 6. miesto (s juniorom Erikom Klemšom) je toho dôkazom, tešíme sa!
A keď už sa hrdíme svojimi členmi nemôžeme nespomenúť i Adama Kubicu, ktorý bol vedúcim tohoto podujatia a ktorý sa napriek svojmu mladému veku stáva výraznou postavou pri riadení turnajov v ČR.
Slavonice Cup 2016
Bridž v renesančnom meste

Turnaj o Pohár Slavoníc si už roky udržiava svoje významné postavenie medzi turnajmi v ČR. Radi ho navštevujú nielen domáci ale i zahraniční hráči (i keď ich tentokrát bolo menej). Tí slovenskí tento rok chýbali (ak neberieme do úvahy Barborku Štrbovú). Zlé jazyky tvrdia, že je to dobre, pretože nemal kto spôsobiť škandál ako minulý rok (a ktorý páni zo SBZ trápne zamietli pod koberec).
V hlavnej tímovej súťaži zvíťazil tím ACOL (Svobodovci, Textor, Diamant). V hlavnom párovom turnaji bol najúspešnejší pár Vlachová-Kopecký.
Keďže podujatie sa koná v dvoch rôznych objektoch, vyžaduje si to i dvoch TD. Už tretí rok túto činnosť spoľahlivo vykonáva tandem Dušan Šlachta a Adam Kubica. Zdá sa, že Adam je v ČR na roztrhanie. Nedá sa nič robiť, je "absolventom" NBC a to je značkou kvality.
Veľká cena Havířova
Rekordná účasť

Počas víkendu 16.-17. apríla 2016 čelil turnaj o VC Havířova zaťažkávacej skúške. Na sever Moravy vyrazilo oveľa viac bridžových hráčov ako kedykoľvek predtým. Dokonca i z celoštátneho hľadiska sa jednalo o významnú účasť; turnaj s viac ako 51 pármi zaznamenali v ČR naposledy ešte v roku 2008.
Takýto nárast popularity má "na svedomí" predovšetkým skvelý organizačný tím na čele s Danom Vachtarčíkom, ktorému obetavo sekundovali Soňa Hájková a Jarda Hájek. Do tohoto úspešného tímu je možné priradiť i Adama Kubicu, ktorý sa aj tento rok postaral o bezchybný chod tohoto mimoriadne náročného turnaja.
Účasť slovenských hráčov bola nižšia ako po iné roky (iba žilinský a bratislavský pár), keďže našim mladým, ktorí sú pravidelnými účastníkmi to tentokrát nevyšlo (školské a rodinné problémy). Jedného juniora sme tu však predsa mali, talentovanú členku NBC Barborku Štrbovú, ktorá spolu s M. Boturom skončila v prvej tretine poľa, čo bolo najlepšie umiestnenie z prítomných slovenských hráčov.
Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov neuspela silná poľská enkláva (14 párov) a to ako v súťaži párov, tak i družstiev. V oboch zvíťazili českí hráči; ukazuje sa, že intenzívna starostlivosť vedenia ČBS o rozvoj bridžu v ČR začína prinášať svoje ovocie. Vysoká účasť mladých nádejných hráčov to tiež potvrdzuje. Na Slovensku zaznamenávame skôr opačný trend (ako ináč pri diametrálne odlišných prioritách).
1. liga 2016
Premiéra Žilinčanov

Jarná časť 1. SBL sa uskutočnila v dňoch 8. - 10. apríla v bratislavskom Doprastave. Medzi ôsmimi súťažiacimi tímami sa po prvý krát prezentovali Žilinčania, ktorí do nej postúpili z Východnej konferencie 2. ligy. Možno niektorým sa to bude zdať absurdné, ale „na Slovensku je to tak!"; ak sa chce nejaký tím z jeho západnej časti dostať do 1. ligy, iné mu pri súčasnom riadení nášho bridžu neostáva.
Po prvej polovici SBL 2016 sa prekvapujúco ujal vedenia Inter, pretože tentokrát sa veľmi darilo páru Belčák-Švec, takže celá zodpovednosť nebola iba na pleciach vynikajúcej dvojice Filip (ČR)-Henc. Tesne za ním skončila favorizovaná Legia Košice a tretiu priečku, rovnako ako minulý rok, obsadil mladý tím Jokers, i keď sa od neho očakávalo viac.
Súťaž s už príslovečnou rutinou viedol Dušan Šlachta z ČR.
Čo sa týka celkovej úrovne, každému je jasné, že v porovnaní s ligovými súťažami v okolitých krajinách tá naša ťahá za kratší koniec. K zvýšeniu kvality súťaže okrem iného rozhodne neprospelo neopodstatnené rozhodnutie o jej rozšírení. Stačí sa pozrieť na diametrálny rozdiel vo výkonnosti medzi tímami z čela a konca tabuľky.
Druhá (záverečná) časť súťaže bude na jeseň v Košiciach.
Veľká noc v Trnave
To tu ešte nebolo

Tento podtitul je plne na mieste. Na Slovensku sme ešte nemali turnaj, na ktorom by polovica účastníkov nemala viac ako 12 rokov. Práca Národného bridžového centra pre budúcnosť graduje. Niekto musí zachráňovať čo sa ešte dá, aby nevypadli ďalšie generácie, čo by sa pri doterajšom štyle riadenía bridžu na Slovensku určite stalo.
POKRAČOVANIEBK Honér opäť aktívny
A predsa sa...v Bratislave hraje

Po dlhšom útlme predtým veľmi aktívneho BK Honér, spôsobeného stratou jeho pôsobiska (zmena majiteľa), sa začína blýskať na lepšie časy. Jeho členovia sa už nemusia po skupinkách schádzať v rôznych zariadeniach, ktoré neboli vhodné pre serióznu činnosť. Je to i vďaka tomu, že v druhej polovici minulého roku sa podarilo zrealizovať dohodu s vedením reštaurácie Galileo, ktorá umožňuje opätovne rozbehnúť predchádzajúcu úspešnú činnosť.
CELÝ ČLÁNOKMalá cena Žiliny 2016
Návrat k pôvodným zámerom

V historickom hoteli Polom sa v sobotu 20.2.2016 už po štvrtý krát konala Malá cena Žiliny. Jej prvé dva ročníky, ktoré organizoval BK Žilina v spolupráci s NBC, boli pre rozvoj bridžu na Slovensku nádejnym počinom do budúcnosti, keďže hlavný cieľ usporiadateľov, aby turnaj bol akousi vstupnou bránou pre mladých hráčov do sveta veľkého bridžu, sa začal excelentne plniť.
POKRAČOVANIE


Zimné juniorské sústredenie v ČR
Opäť mimoriadne úspešní
Dáme si repete... bolo ústredným sloganom populárnej piesne z obľúbenej relácie, ktorú si tí prv narodení iste dobre pamätajú. To isté si asi museli povedať i naši mladí hráči, ktorí sa rozhodli na tohoročnom týždennom sústredení v Čeložniciach zopakovať svoj veľký úspech z minulého roku. A podarilo sa!
Čítaj ďalejLigové sústredenie v ČR
Dvojnásobný neúspech
Nielenže slovenskí zástupci neuspeli, ale bolo to i zahanbujúce. Družstvo BK Honér (Rumančík, Jakabšic, Kováč a Vodička) skončilo v 2. ČBL (2015/16) na poslednom mieste a zo súťaže vypadlo. Zahanbujúce preto, že zloženie tohto tímu je identické s Jokersom, ktorý relatívne úspešne bojoval v našej 1. lige (aspoň v jej prvej časti) a tí istí hráči nie najhoršie reprezentovali SR i v Prebore malých federácií na Cypre (9. miesto).
Výsledky nájdete na stránke A. Kubicu.
POKRAČOVANIE


Vianoce v Trnave
Bodka za úspešným rokom
Ako je v posledných rokoch už pravidlom, bridžový krúžok trnavského gymnázia Angely Merici pod vedením prof. Orolínovej spolu s Národným bridžovým centrom zorganizovali vo štvrtok 17.12. Vianočný párový turnaj, na ktorý prijali pozvanie hráči z Trenčína i Bratislavy. Pokračuje tak vzájomná spolupráca, dohodnutá pri spoločnom stretnutí na športovom festivale v Trenčíne.
Súťažilo spolu 12 dvojíc, škoda, že viacerí aktívni hráči sa nemohli zúčastniť, keďže mali v deň konania turnaja písomné skúšky ev. boli prítomní na iných školských akciách (začínalo sa o 10:00 hod.).
Potvrdila sa súčasná dominantnosť trnavských hráčov, ktorí obsadili prvých šesť priečok. Zvíťazil trochu prekvapujúco príležitostný pár Kohutiar-Macho, keď prv menovaný veľmi dobre sekundoval oveľa skúsenejšiemu partnerovi. Druhú priečku obsadili favoriti Gabriel s Miklovičom a tretie miesto si nenechal újsť nádejný dievčenský pár Šoková-Uhnavá.
Turnaj sa niesol v príjemnej predvianočnej atmosfére, na chod turnaja dohliadal I. Tatranský, ktorému výdatne pomáhali Vilo Krušpán (priviedol z Trenčína tri dvojice) a prof. Orolínová. NBC zabezpečilo ceny pre všetkých účastníkov.Vianočný priateľský turnaj
BK Honér opäť v akcii
BK Honér v spolupráci s Národným bridžovým centrom usporiadal vianočný párový turnaj, určený mladým talentovaným hráčom a ich starším sympatizantom. Klub po čiastočnom útlme svojej činnosti (okrem pôsobenia v 2. ČBL), zapríčinenej priestorovými problémami, opätovne vstupuje na scénu so zámerom obnoviť seriál svojich turnajov, ktoré klub pravidelne organizoval v dnes už nejestvujúcom podniku O sole mio. Pozrite si z tej doby ukážku.
V priebehu niekoľko posledných mesiacov sa funkcionárom podarilo naviazať spoluprácu s vedením reštaurácie Galileo, ktorá má nielen dobrú polohu (blízko známeho kostola Blumentál), ale navyše má i vyhovujúce priestory pre činnosť klubu. V tomto prostredí sa uskutočnil i kurz pre začiatočníkov a dúfame, že sa v ňom opäť budú v pravidelných intervaloch konať bridžové podujatia rovnako, ako tomu bolo na predchádzajúcom pôsobisku.
Je isté, že pre rozvoj bridžu na Slovensku má význam iba realizácia turnajov s vyššou účasťou mladých nádejných hráčov. Je trápne, ak na najvýznamnejšom turnaji na Slovensku (MMS) s medzinárodnou účasťou sa zo všetkých mladých hráčov, ktorí aktívne hrávajú, zúčastnia iba dva reprezentačné páry, ktorí to majú viac menej ako povinnosť. Je ešte smutnejšie, že i v regionálnych turnajoch to nie je lepšie. Turnaje Honéru také nikdy neboli a ani nebudú. Dúfajme, že najblišie pripravované podujatia (MC Žiliny a Dunajský pohár) zaznamenajú v tomto smere priaznivý obrat.
 POR  PÁR  % 
1 Kováč-Vodička  64,16 
2 Rezek-Rumančík  62,50 
3 Dubnický-Zlacký  60,83 
4 Gabriel-Macho  60,41 
5 Gajdoš-Nižnanský  55,83 
6 Hriňáková-Hriňák  52,08 
7-8 Hora-Slabeycius  50,00 
7-8 Ižip-Štefánik  50,00 
9 Krušpán-Šmitala  48,75 
10 Kalina-Miklovič  36,25 
11-12 Nováčková-Sura  35,83 
11-12 Šoková-Uhnavá  35,83 
13 Beláková-Nunis  35,42 
Tento vianočný turnaj bol i dobrou prípravou pre páry, ktoré v januári 2016 čaká "ťažká šichta" v ligových súťažiach v ČR. Kľúčoví hráči druholigového BK Honér nesklamali, keď obsadili prvé dve priečky; na ďalších dvoch skončili páry kombinovaného tímu Laurus GAM, ktorý sa pokúsi vybojovať v Prahe celkové víťazstvo v 3 ČBL. I pre Žilinčanov to bola dobrá príprava na 1. SBL, ktorej sú novými účastníkmi.
Cenu za najlepší začiatočnícky pár získala sympatická dvojica Nováčková-Sura. Najmladšou účastníčkou bola talentovaná 13-ročná Rebeka Uhnavá, ktorá spolu s Lenkou Šokovou majú predpoklady stať sa vychádzajúcimi hviezdičkami v dievčenskom bridži.
Poriadatelia uvažovali i o účasti najmladšej generácie, ktorá sa iba nedávno stretla na súťažnom tréningu v Trenčíne, čo by turnaj rozšírilo na min. 10 stolov. Nakoniec sa od tejto idey upustilo nielen pre výrazné výkonnostné rozdiely, ale i skutočnosti, že pre týchto mimoriadne talentovaných žiakov (11-13 rokov) zorganizovalo Národné bridžové centrum vianočný turnaj v Trnave (17. decembra), kde iste získajú ďalšie skúsenosti a sú predpoklady, že na niektorom z budúcich turnajov v Honéri tých najambicióznejších určite uvidíme.
Turnaj sa vydaril i po spoločenskej stránke, stretli sa starí známi, ktorí si mali čo povedať a navyše spoznali i úplne nové tváre z nastupujúcej generácie a na druhej stránke tí mladší, okrem nových skúseností, sa zoznámili so staršími hráčmi, z ktorých väčšina patrí do tej časti slovenskej bridžovej komunity, ktorá s nimi sympatizuje a fandí im. A z toho máme radosť.

FotoshowNaši žiaci súťažili i propagovali bridž
V predvečer Mikuláša sa na známom výstavišti Expo Center v Trenčíne konal tradičný Šport Festival. Na ňom sa vďaka iniciatíve Vila Krušpána po prvýkrat predstavil i bridž, keď spolu s Národným bridžovým centrom zorganizoval trojstretnutie družstiev žiakov Trenčína, Trnavy a Bratislavy. Poriadatelia dali tejto prezentácii k dispozícii solídny priestor vo vstupnej hale, čo pomohlo naplniť i propagačné zámery tejto spoločnej akcie. Ale hlavným cieľom bolo predovšetkým dať príležitosť našim najmladším hráčom (piati z nich sú iba 11-roční), aby si po prvýkrat zasúťažili s rovesníkmi z ďalších dvoch škôl.
V posledných rokoch sa NBC okrem iného zameralo i na túto najmladšiu komunitu. Ukazuje sa, že aj tento počin našej organizácie bol viac ako predvídavý a veľmi progresívny, čo potvrdzuje i fakt, že už i vrcholná bridžová organizácia EBL, počnúc tohoročnými ME v Tromsö, etablovala osobitnú súťaž pre kategóriu hráčov do 15 rokov.
Tento náš experiment (a vidieť, že už sa stáva i nutnosťou) zatiaľ prebieha na troch školách; dva roky na Gymnáziu Angely Merici v Trnave, ktorá je v súčasnosti baštou mládežníckeho bridžu na Slovensku a tento školský rok sa pridalo i Gymnázium Ľ. Štúra v Trenčíne (lektor Krušpán) a ožila i Bratislava vďaka karloveskej Tilgnerke. A im bolo venované aj toto trojstretnutie.
Vzhľadom k menšiemu časovému priestoru mali vzájomné zápasy skôr tréningový charakter, kompletne sa odohral iba zápas Trnava-Bratislava (30:3 na impy), ale naplnil sa hlavný cieľ tejto akcie, aby sa hráči tejto najmladšej generácie navzájom zoznámili a získali svoje prvé skúsenosti zo súťažného bridžu.
Mali sme radosť z veľkého entuziazmu mladých hráčov pri hre, aj keď technických nedostatkov ešte bolo dosť, čo je pochopiteľné, keďže prakticky ide o začiatočníkov. Spokojnosť je i s účasťou dievčenských párov; boli v každom družstve. Najďalej v príprave sú v Trnave a to sa odrazilo na kvalite hry i výsledku; na druhej strane iba dva mesiace sa do tajov bridžu zaúčali Bratislavčania, pre ktorých boli zápasy o to náročnejšie, ale talent im rozhodne nechýba, určite pôjdu výkonnostne rýchlo nahor.
Veľmi nás potešil záujem viacerých rodičov z Bratislavy (Trnavčanov priviedla prof. Orolínová), ktorí sa prišli pozrieť na túto záujmovú činnosť svojich detí a to i na úkor svojho voľného času. Na druhej strane sa mohli presvedčiť, že bridž je pre mládež prospešnou vedľajšou činnosťou, pretože nielenže rozvíja jej duševné schopnosti, ale ju i odpútava od rôznych škodlivých foriem zábavy, gamblerstva a drogovej závislosti, čo je i ústredným sloganom Národného bridžového centra.
A na záver tohoto malého sústredenia sme sa dohodli, že spolupráca týchto troch progresívnych gymnnázií bude pokračovať i naďalej. Najbližšie sa stretneme o necelé dva týždne na Vianočnom turnaji v Trnave.


Trnavčania si vychutnávajú cestu domov. Hrali sme excelentne!
Fotografie


Medzinárodné majstrovstvá ČR juniorov
Aj slovenskí hráči dali o sebe vedieť
V dňoch 26.-29. 11. 2015 sa už tradične konal v moravskom Hluku Prebor ČR mládeže. Poriadateľom sa podarilo zabezpečiť i účastníkov zo zahraničia; boli prítomní i mladí Angličania, dva poľské tímy a samozrejme i naša výprava (tí sú v ČR častejšie ako na Slovensku).
Slovensko malo tento rok problémy so zostavením družstva, keď pre študijné i iné príčiny nemohli prísť traja stabilní hráči z minulých ročníkov (Rumančík, Kvoček, Žiak). Aj napriek uvedeným absenciám si tím stanovil cieľ prebojovať sa do záverečných finálových bojov. Aj keď obe dvojice v tomto zložení hrali po prvýkrat, podali spoľahlivý výkon (hrali pod názvom Diktát).
Jedinú slabú chvíľku si vybrali proti víťaznému tímu základnej časti Fast Forward čo bolo osudové, pretože bolo zrejmé, že si ich tento určite vyberie za súpera do prvého semifinálového zápasu, keďže sa do neho prenáša rozdiel impov zo vzájomného zápasu a ten bol pre nás hrozivý. A to sa i stalo. Potom už ani vynikajúci výkon nepomohol, pretože doháňať 48 impové manko s tak kvalitným súperom je ťažké. Bez neho by naši zápas na impy jasne vyhrali 50:13, ale po pripočítaní uvedenej bonifikácie žiaľ už mohli získať iba 3. miesto. Aby im neušlo ani to, museli zabojovať s obávaným poľským súperom. Zdá sa, že s výbornými Poliakmi im to ide (výhra 12,51:7,49); rovnakým rozdielom ich porazili aj v základnej časti.
V konečnom dôsledku môžeme byť spokojní, pretože tretie miesto pre tak "zdeciminovaný tím" je vynikajúce (prvé dve české družstvá sú všetci reprezentantami v dorosteneckej a juniorskej kategórii).
Ale čo nás mimoriadne teší je to, že našim reprezentantom začínajú trochu šliapať na päty ich oveľa mladší kolegovia. Pri neúčasti troch štandardných hráčov bolo treba siahnúť i do ďalších rezerv NBC. Vypomohol Marek (16 rokov) z úspešnej žiackej dvojice Gabriel-Macho a vôbec nebol iba do počtu. Neprekvapil iba slušným umiestnením v Butleri (spolu s Martinom Vodičkom), ale svoje kvality potvrdil i v párovom turnaji, keď s ďalším spoluhráčom z družstva Ondrejom Kováčom obsadil piatu priečku (z 23 dvojíc) s impozantnými 57,29 %ami, ktorý bol najlepším výsledkom našich v tejto vedľajšej súťaži.
Prebor riadil Adam Kubica. Tento rok si neplánovane i zahral, keďže víťazné družstvo pricestovalo bez Koleka s tým, že sa doliečuje a pripojí sa k tímu neskôr. Adam v prvých kolách za neho zaskočil, ale zostalo mu to na celý turnaj, keďže Lukášovi sa zdravotný stav nezlepšil. I keď sa Adam pre povinnosti TD nemohol na vlastnú hru plne sústrediť, pomohol tímu Fast Forward k získaniu titulu preborníka ČR družstiev.
Vzhľadom k všetkým uvedeným skutočnostiam môžeme byť s pôsobením slovenských hráčov spokojní.
Rande s bridžovými pravidlami
K článkom Adama Kubicu
Znalosť bridžových pravidiel nepatrí medzi silné stránky slovenských hráčov. Žiaľ táto skutočnosť niektorým z nich i vyhovovuje (a sú medzi nimi i reprezentanti) a ju i neeticky zneužívali. Našťastie v poslednej dobe už aspoň vrcholné súťaže majú kvalifikovaného vedúceho, čím sa zúžil priestor pre samozvaných rozhodcov.
Je preto príjemné konštatovať, že vďaka nášmu Adamovi Kubicovi je tu šanca, aby sa znalosť pravidiel v slovenskej bridžovej komunite dostala na požadovanú úroveň. Adam sa napriek mladému veku stal v tejto oblasti výraznou osobnosťou, o čom svedčí jeho súčasná činnosť i úspechy. Kvalifikované riadenie turnajov s výborným výsledkovým servisom nie sú jeho jedinou prednosťou, chvályhodná je i jeho súčasná publikačná činnosť, ktorou sleduje zvýšiť úroveň znalosti hráčov i v tejto oblasti.
Často sme svedkami toho, aké fatálne chyby je možné vyprodukovať i v bežných situáciách, ako je napr. nárokovanie zdvihov. Mnohé zo zaužívaných neduhov môžu dostať hráčov na významných turnajoch do veľkých nepríjemností. Kto ich chce minimalizovať, určite by si mal pozorne prečítať Adamove články z turnajovej praxe, ktoré začal zverejňovať na oficiálnej stránke ČBS. Sú poučné nielen pre hráčov, ale i pre rozhodcov menších ev. klubových turnajov.

Pozrite si prvé tri časti:
1. časť
2. časť
3. časť

K všetkým doteraz publikovaným častiam sa dostanete na stránke ČBS v rubrike Pravidla a předpisy.
CELÝ ČLANOK


Rumančík so Žiakom juniorskými preborníkmi ČR
Čeložnice, 23. august 2014

A je tu opäť úspech mladých slovenských hráčov, keď na párovom Prebore ČR juniorov a dorastu zvíťazila dvojica Jakub Rumančík-Matej Žiak, čím dali pádnu odpoveď známym pseudoodborníkom, ktorí ju označili za neperspektívnu (nuž ako ináč, keď neprejavili vyžadovanú servilitu). Títo experti na rozbíjanie nádejných párov našťastie tentokrát neuspeli i keď hrozilo, že Matej prestane hrávať bridž, čo by bola nepredstaviteľná škoda. Neprekypujeme na Slovensku mladými hráčmi, aby sme si takýto luxus mohli dovoliť. V NBC sme preto urobili všetko preto, aby sa tak nestalo. Aj preto sme podporili jeho členstvo v BK Havířov, z ktorého vyšlo viacero i svetovo úspešných mladých reprezentantov.
Matej našťastie nastupuje na vysokoškolské štúdium do Prahy, kde bude mať pre bridž určite výborné podmienky, ale hlavne kultúrne a priateľské prostredie, v ktorom bude môcť rozvíjať svoj talent s takým vynikajúcim partnerom, akým je Jakub.
Chlapci zvíťazili po vyrovnanom výkone v oboch kolách s presvedčivým výsledkom 60,2%. Za nimi nasledovali stabilné reprezentačné páry Králik J.-Žylka, Janíková so Schulzovou a ďalší (výsledky sú v tabuľke).
Prostredie v ČR obom chlapcom veľmi vyhovuje, súdiac i podľa dosahovaných výsledkov, ktoré začali na VC Znojma 2011, kde prekvapili 4. miestom, zaslúžili sa o dobré umiestnenia i na Preboroch družstiev v Hluku, Čeložniciach i v Rakúsku (druhí), 2. miesto na MC Žiliny 2013 a t.r. vybojovali pre Honér Bratislava náročnú českú 2. ligu, na ktorú sa veľmi tešia.
Tešíme sa i my na ďalšie úspechy tohoto sympatického páru z Nitry.


Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Pod pokrievkou

Možno si ani plne neuvedomujeme, čo dokázali najmladší reprezentanti Slovenska na šampionáte Európy. Nikdy v histórii slovenského bridžu žiadny náš reprezentačný výber nedosiahol tak vysoké umiestenie; skôr nám patrili tie dolné priečky. A preto nik takýto úspech ani vo sne nečakal.

Ako som predostrel v nadpise, naše účinkovanie vo Wroclawe má i tienisté stránky, niektoré z nich až hraničiace s poškodzovaním dobrého mena našej republiky. O tých sa ale nič nedozviete z účelového hodnotenia na stránke SBZ.European Youth teams Championship
Mladí Slováci prekvapením šampionátu


WROCLAW
Na úvod
Konečne! Šesť rokov museli mladí slovenskí bridžisti čakať na svoju príležitosť. Donekonečna ich už nebolo možné odstavovať na bočnú koľaj, obzvlášť po výborných výkonoch doma i v zahraničí (zisk dvoch titulov na Preboroch ČR). Žiaľ po deštrukčných zásahoch niektorých funkcionárov SBZ došlo k útlmu v ich vynikajúco rozbehnutej spoločnej príprave. Ale o tom na tejto stránke už bolo dosť napísané i keď ešte ani zďaleko verejnosť nepozná mnohé šokujúce skutočnosti.

K organizácii
Európsky šampionát mládeže (družstvá) sa tento rok koná vo Wroclawi od 12. júla do 20. júla 2013. Súťaží sa v troch kategóriách - Youngsters, Juniori a Girls. Výsledky sa na týchto majstrovstvách už hodnotia podľa novej VP škály (maximálne možný výsledok je 20:0). Hrá sa sysémom každý s každým na 20 rozdaní. Vybrané zápasy je možné sledovať na BBO.
My sme obsadili iba kategóriu youngsters (do 20 rokov), na juniorov sa akosi zabudlo, rovnako ako tomu bolo pri akademických ME. Ale to už je obohraná pesnička.
Naši najmladší reprezentanti nastúpili do bojov od 14. júla.

Naše výsledky
1. kolo: Rakúsko - Slovensko 1 : 19
2. kolo: Česká Republika - Slovensko 5,80 : 14,20 (2. miesto)
3. kolo: Turecko - Slovensko 14,58 : 5,42 (8. miesto)
4. kolo: Anglicko - Slovensko 10,82 : 9,18 (8. miesto)
5. kolo: Rusko - Slovensko 4,72 : 15,28 (7. miesto)
6. kolo: Slovensko - Poľsko 5,06 : 14,94 (10. miesto)
7. kolo: Slovensko - Holandsko 0 : 20 (12. miesto)
8. kolo: Slovensko - Lotyšsko 18,12 : 1,88 (11. miesto)
9. kolo: Slovensko - Švédsko 18,23 : 1,77 (7. miesto)
10. kolo: Francúzsko - Slovensko 8,92 : 11,08 (7. miesto)
11. kolo: Slovensko - Maďarsko 8,41 : 11,59 (8. miesto)
12. kolo: pauza 12 VP (9. miesto)
13. kolo: Slovensko - Dánsko 16,08 : 3,92 (7. miesto)
14. kolo: Škótsko - Slovensko 3,77 : 16,23 (7. miesto)
15. kolo: Slovensko - Izrael 5,24 : 14,76 (7. miesto)
16. kolo: Irsko - Slovensko 0 : 20 (5. miesto)
17. kolo: Nórsko - Slovensko 16,52 : 3,48 (6. miesto)
18. kolo: Slovensko - Nemecko 12,76 : 7,24 (6. miesto)
19. kolo: Taliansko - Slovensko 3,92 : 16,08 (6. miesto)
Vzorne nás reprezentovali
V Európe nám patrí 6. miesto

VODIČKA

KUBICA

RUMANČÍK

KVOČEK

JAKABŠIC


OPATIJA post mortem
Nekompetentnosť? Sabotáž?

K účasti troch našich dvojíc na párovom turnaji na Svetovom kongrese mládeže v Opatiji sme sa doteraz na tejto stránke nevyjadrovali. O to viac sa popísalo v príspevkoch, do ktorých boli naši mladí účastníci nanútení pánom prezidentom, ktorý to vyžadoval na pokyn administrátora internetovej stránky SBZ. Trápne.

Ale nie až tak trápne ako to, čo sa udialo okolo našej účasti na tomto podujatí. Ale pekne po poriadku.

Najprv chcem bridžovú obec zoznámiť s absolvovanou prípravou nášho dorastu na prvú medzinárodnú prezentáciu v tomto roku. Táto sa v súlade s dohodou medzi SBZ a NBC z júna 2010 (dnes už zrejme bez udania dôvodu neplatnou) konala nielen v krúžkoch a kluboch ale rozšírila sa i na náročnejšie turnaje. Po sústredení v ČR (august 2010) sa naši najlepší hráči predstavili v septembri na MMS SR v Poprade, kde skončili v silne obsadenej tímovej súťaži v prvej polovici poľa s kladným skóre (Kubica, Kvoček, Strúčka a Žiak). Bol to ich rázny vstup na scénu a dávalo to tušiť, že budúcnosť Slovenska je viac ako nádejná (navyše vynikajúce 7. miesto obsadil tím Boros s ďalšou našou nádejou Martinom Vodičkom).

Svoje kvality potvrdili už v októbri na tradičnom Prebore ČR v Hluku, kde nášmu nekompletnému družstvu síce tesne unikol postup do semifinále, ale v boji o 5. miesto sme boli bezkonkurenčne najlepší. Treba zdôrazniť, že súťaž nebola delená na dorasteneckú a juniorskú kategóriu, čo naše kvality ešte viac zvýrazňuje.

Príprava pokračovala "bez straty tempa" v celej sérii turnajov (prakticky v každom mesiaci). Tak v novembri na Duchonke sme zorganizovali Národnú bridžovú ligu, v ktorej medzi sebou súťažili zmiešané tímy (dorastenci so staršími hráčmi). V závere roku boli hráči na Prebore Honéru v Bratislave aj na Vianočnom turnaji v Topoľčanoch.

Tento rok prípravu odštartovala Malá cena Nitry, nasledoval Karpatský pohár v Michalovciach a samozrejme nechýbali sme ani na VC Košice, kde v dobre obsadenej súťaži s medzinárodnou účasťou náš tím s vekovým priemerom 16 rokov obsadil výborné 9. miesto (z 21).

NBC po vzore českých priateľov zorganizovalo v máji po prvýkrát na Slovensku Sústredenie mladých nádejných bridžistov i za prítomnosti starších sympatizantov (Duchonka).

Medzitým si Adam Kubica odskočil na párový Prebor ČR dorastu a juniorov, v ktorom sa spolu s Vojtíkom z Uherského Hradišťa stal preborníkom ČR.

Pamätajú si súčasní slovenskí hráči, že by mali niekedy v minulosti šancu každý mesiac absolvovať nejaký turnaj? A pamätajú si, že by niekedy na Slovensku sa vyskytli nieže vynikajúci, ale vôbec nejakí hráči vo veku 15-16 rokov?

Za normálnych podmienok by sa dalo očakávať, že po tak dlhom pôste by takýto vývoj každý súdny človek uvítal. Nie tak páni zo SBZ. Čím viac úspechov, tým viac stúpala ich nervozita.

Navyše paralelne s prípravou v reálnych podmienkach už od januára sa začalo s rovnakou intenzitou i na internete, kde nominované štyri páry sa v pondelok stretávali vo vzájomných súbojoch, v ktorých časť rozdaní bola pripravovaná s metodickým zámerom postupne odstraňovať technické nedostatky v zohrávke i obrane. Všetci hráči dostávali analýzu odohraných rozdaní pre osobné štúdium (sú na internete). V obdobnom štýle sa konali i štvrtkové NBC turnaje, tie však boli otvorené pre všetkých. Začali sme organizovať na BBO i prípravné zápasy, prvé dva s Havířovom sme vyhrali. Pýtam sa tzv."odborníkov" je toto všetko málo? Robil to niekedy niekto lepšie? Žiaľ už sme nezrealizovali ďalšie formáty, ktoré malo NBC naplánované a ktoré mali byť vyvrcholením prípravy (napr. sústredenie užšieho výberu, kde okrem vzájomných zápasov sme sa chceli zamerať na dražobné súťaže a zaujímavé oblasti z teórie i za účasti lektorov z ČR). Nepochopiteľné kroky vedenia SBZ, ktorými negovalo všetky doterajšie dohody, nám to znemožnili.

Každému kto len trochu rozumie bridžu musí byť jasné, že vyššie uvedené akcie, ako i dosahované výsledky, dokazovali vysokú efektivitu tejto prípravy. A to začalo niektorým pánom veľmi prekážať. Ich frustrácia, že sa blíži neodvratný úspech našej nastupujúcej mladej generácie a že oni pri tom nebudú (nemyslím tým SBZ ako taký) vyústil do akejsi hystérie. Je veľmi smutné, že ani funkcia prezident, či generálny tajomník nič neznamená proti ich vôli a nenávisti. Vnucuje sa otázka, či vôbec sú títo vrcholoví funkcionári svojprávni. Iste sa vehementne ohradia, ale okolnosti to naznačujú. Prinajmenšom nedodržujú nimi uzavreté dohody, a ak sa nedá na ich slovo spoľahnúť, potom čo tam robia? Ale konferencia ich určite podrží. Metódy na to sú prepracované.

Keby sme prípravu dokončili tak ako bola naplánovaná, naše výsledky mohli byť výrazne lepšie. Aj preto sme na tejto stránke varovali, že SBZ bude zodpovedná za prípadný neúspech, prameniaci z deštrukčných zásahov zvonku. Pýtate sa aké deštrukčné zásahy? No bolo ich neúrekom

Začalo to tzv. Výzvou, podpísanú prezidentom. Bolo by to vcelku humoristické čítanie, keby to nemalo pre nádejne sa rozvíjajúce mládežnícke bridžové hnutie veľmi smutné dôsledky. Táto Výzva mala jeden cieľ, rozložiť jednotu mladých hráčov, pretože niektorí pri absencii životných skúseností a naivite nevedeli o čo v skutočnosti ide.

A išlo i o to, aby na očakávaných úspechoch mal profit niekto, koho určí LenOn. Tak sa mladí dozvedeli, že prípravu už tesne pred ich premiérou na zahraničných podujatiach, ale hlavne nomináciu bude vykonávať pán Tomčáni. Ešte pred týmto rozhodnutím som prezidenta varoval, že táto osoba je pre NBC absolútne neprijateľná a vedel i prečo. Jeho známa arogancia a vulgárne výroky na adresu funkcionárov i NBC vylučujú akúkoľvek spoluprácu. A to sa nebudem v tejto chvíli zaoberať inými aspektmi. A vedel i to, že to bude znamenať koniec našej sľubne sa rozvíjajúcej vzájomnej spolupráce. Ale to už nebolo v jeho rukách (aj keď bude možno tvrdiť, že tak rozhodol "autonómne").

V NBC máme vyše 60 registrovaných hráčov, ale na tzv. výzvu sa prihlásili prakticky iba dvaja; neberiem do úvahy ich partnerov, ktorí súhlasili vzhľadom k vzájomnému osobnému priateľstvu - v jednom prípade bol predtým jeden z nich hodený cez palubu, ale teraz na jedno použitie bol dobrý. A Zuzku úprimne ľutujem za jej duševný boj, keďže je dcérou toho, ktorý nenávisť funkcionárov SBZ spoznal na svojej koži viac ako výrazne (nemal sa toľko angažovať v mládežníckom bridži, viem o čom hovorím). Ale aspoň jeden stôl sa dal dohromady. Úžasná to príprava.

Najlepšie dva naše páry však tejto "lákavej" ponuke odolali, napriek enormnému tlaku (i keď administrátor na stránke, ktorú obhospodaruje, informoval ináč, samozrejme účelovo, ako sa stáva často). Koledovali si však o pomstu, pretože táto vlastnosť je niektorým v SBZ veľmi blízka (o tom by sa dal napísať román). Náš prvý pár dostal zákaz účasti v diskusej skupine na Googli (prekvapilo to i kolegu Menyhérta), čo je bezprecedentné. Pán Tomčáni si však nemohol dovoliť túto vynikajúcu dvojicu nenominovať i keď by to rád urobil; to by už bol kabaret. Zato si to odniesol náš druhý najlepší pár z Nitry. Títo chlapci boli dôsledne odignorovaní. A pomsta voči ním tým neskončila - pozri komentár z Čeložníc.

SBZ v tomto prípade ukážkovo predviedol ako sa zvykne zachádzať s veľkými talentami v slovenskom bridži. Jakub je dvojnásobným držiteľom pohára za najlepšieho dorastenca z Medzinárodného preboru na Duchonke (raz i so súčasným partnerom). Naposledy na sústredení v ČR spolu s Matejom výrazne prispeli k doteraz najlepšiemu výsledku SR v súťaži družstiev. V párovom turnaji na impy boli z našich účastníkov najlepší, čím potvrdili môj názor, že pre tímové súťaže sú temer nenahraditeľní. Ale diletanti to nemôžu spoznať, ale nominovať si trúfajú, Každopádne bola na nich spáchaná veľká krivda a v ich veku sa táto vníma oveľa citlivejšie ako u nás starších. Slúži im však ku cti, že si zachovali svoju tvár, vieme komu patrí tá druhá, odvrátená.
Je to HANBA.

Nominácia do Opatije v tomto svetle už neprekvapuje. Stále platia osvedčené postupy, šancu majú iba "kamoši i kamošky" ev. ten kto je servilný. Výkonnosť nerozhoduje. Argument, že Strúčka so Žiakom sa neprihlásili svedčí o absolútnej nekompetentnosti. Keď opomeniem fakt, že tak neurobili ani Adam s Martinom a nominovaní boli, opýtam sa, či autor Výzvy pozná nejaký šport, kde sa hráči do reprezentácie hlásia. Ak to nevie, môžem ho informovať, že ten, ktorý je poverený nomináciou hráčov, zásadne oslovuje tých s ktorými uvažuje do reprezentácie. A to platí v celom svete, pre neho platí iba to čo sa práve hodí. Žiaľ nie je to jediná nekompetentnosť v tejto kauze.

Dá sa hovoriť o odbornosti a kompetentnosti, ak sa na párovú súťaž pripravuje hraním s tímovým hodnotením? Nie je to však žiadne prekvapenie, keď pri pamätných machináciách s nomináciami do Číny sa na tímovú súťaž malo kvalifikovať v párových turnajoch. Možno sú to nové doteraz nevídané metodické postupy. Diletantstvo i keď by sa jednalo o dobrých hráčov (čo neplatí mimo Slovenska).

Apropos! A sme pri tom čo je najväčšou tragédiou celého výletu do Opatije. Pýtam sa oficiálne:
Kto rozhodol, že do Opatije sa pôjde iba na párový turnaj?

Slovensko bolo možné zviditeľniť iba v tímovej súťaži. A tie tam boli až dve. Bál sa toho niekto? (i keď nebolo treba, nemali sme tam optimálnu zostavu) Párak je iba sprievodným podujatím, škoda bolo vyhodiť peniaze. Kolegovia z ČR do Opatije nikoho neposlali; zrejme neprikladali Kongresu takú dôležitosť ako oficiálnym majstrovstvám Európy v Albene (a neboli jediní). K Albene, čo je tiež parádny prešľap SBZ, sme sa už vyjadrili na inom mieste.

Každopádne ďalšia nekompetentnosť a to obrovská.

Keby existovala seriózna spolupráca, o ktorú sme sa až trikrát pokúšali, o Slovensku by už dnes svet vedel. Nám išlo o to a niekomu o ďalší výlet. Kolega Surovka si bol toho vedomý a bol ochotný osobne znášať potrebné náklady, o čom sa vedelo. A to na všetky akcie a nielen na najmenej významný turnaj celého kongresu.

Vo svetle uvedených skutočností máme k Opatiji iba tieto stručné konštatovania:
Už sa to viac pokaziť nedalo!
A nie je to sabotáž?

Na záver len toľko, že SBZ nemá najmenšiu zásluhu na tom, že v súčasnosti máme na Slovensku tak vynikajúcu garnitúru mladých hráčov. To by nám až tak nevadilo, keby nezačal s týmto skvelým potenciálom hazardovať pod rúškom toho, že jedine oni majú právo nominácie. To im zatiaľ nik neupiera, ale elementárna slušnosť tu veľmi absentuje. Nezaslúžia si tí, bez ktorých by táto garnitúra nejestvovala, aby mali právo na takých rozhodnutiach participovať, obzvlášť ak to bolo hlavnou súčasťou uzavretých dohôd? Začala sa tým už niektorými očakávaná deštrukcia nádejne sa rozvíjajúceho mladého bridžu na Slovensku?

A to už prestáva každá zábava. Ide o budúcnosť a preto budeme rázne reagovať. Záujmy Slovenska sú viac ako záujmy zopár nezodpovedných funkcionárov. Čo je to za organizáciu,. ktorej niektorí predstavitelia porušujú jednu dohodu za druhou? A čo je to za organizáciu, ktorá keď už nedokáže oceniť to, že niekto získava mládež pre bridž, vyhľadáva talenty a stará sa o ich ďalší rast, teda robí prácu za nich, odmenou sú mu iba podpásové údery. Vnucuje sa otázka:
O čo vlastne SBZ ide?
Kam smeruje?

Ale o tom inokedy.Bulharsko privítalo bridžovú mládež Európy
ale nie našu!

V dňoch 13.-23.7.2011 sa v bulharskej Albene uskutočnili Majstrovstvá Európy mládeže. Súťažilo sa v troch kategóriách - juniori (21- 25 rokov), dorast (youngsters do 20 rokov) a dievčatá (girls). Vybrané zápasy sme sledovali i naživo na BBO.

Žiaľ našich reprezentantov by ste tam márne hľadali. SBZ, ktorý oficiálne zastupuje SR voči EBL, im to neumožnil.

Je to arogancia, nezáujem o mládež, pomsta voči NBC, ktorá rázne začala zo získavaním a prípravou budúcich reprezentantov, nekompetentnosť, alebo všetko dohromady?

Každopádne naša neúčasť v Albene je ďalším krokom späť a ďalší stratený rok (a už ich bolo stratených neúrekom). Je nám to ľúto, pretože v kategórii Youngsters máme k dispozícii hráčov, ktorí by určite na ME dali o sebe vedieť. Mohol to byť prvý náš veľký úspech na európskej scéne (komu to vadilo?).

Je nám to ľúto o to viac, že naši priatelia z ČR aj za cenu finančných obetí, obsadili kategórie youngsters i girls (po tri páry) a samozrejme s doprovodom funkcionárov, ktorí sa aktívne podielali na ich výchove.

Vnucuje sa otázka čo chce SBZ urobiť pre ďalší rozvoj a budúcnosť bridžu na Slovensku. To chce stále slúžiť iba egoistickým záujmom istej úzkej skupinky ľudí a pod ich tlakom odmietať spoluprácu tých, ktorí sa venujú výchove novej generácie?