Medzinárodné majstrovstvá Slovenska 2022
Presadili sa naši mladí hráči


Na toto významné bridžové podujatie SBZ prišlo do popradského hotela Satel 30 párov, z čoho bolo 13 zo zahraničia. Hralo sa počas víkendu 23.-25. 9. v zvyčajnom formáte (družstvá a páry). Rozhodcom bol Dušan Šlachta z ČR.
Výsledkové listiny oboch súťaží potvrdili, že nastupujúca mladá generácia sa presadzuje stále výraznejšie, čo je dobrá zpráva pre Slovensko.
V ďalšom sa tejto udalosti budeme venovať predovšetkým z tohoto pohľadu.

V úvodnej súťaži družstiev bojovalo 12 tímov, z toho 5 zahraničných. Vysoká výkonnosť poľských hráčov je všeobecne známa, takže ich tri družstvá boli jasnými favoritmi. Je príjemné konštatovať, že poľskej elite dokázali vzdorovať iba chlapci z perspektívneho Diktát revival, ktorí si výborným výkonom vybojovali skvelé 2. miesto, čo je pre slovenskú reprezentáciu prísľubom do budúcnosti. Ide o rovnaký tím, ktorý získal na ME 2013 vo Wroclavi postupové 6. miesto a následne jedenáste na MS v Turecku. Sú to Jakabšic, Kvoček, Rumančík a Vodička (chýba iba Adam Kubica), ktorí si iba nedávno vyzliekli juniorské tričká a nás teší, že ich začiatky sa viažu na aktivity NBC.

Poliaci dominovali aj v hlavnej párovej súťaži, v ktorej obsadili prvé dve priečky. Je potešiteľné, že tú bronzovú si nenechali ujsť Kvoček s Vodičkom (59,34%), čím navyše získali i titul Majstri Slovenska 2022.Gratulujeme!
Ich kolegovia z úspešného družstva Jakabšic s Rumančíkom nehrali v pohode (zdravotné problémy jedného z nich), ale napriek tomu dosiahli v silnej konkurencii slušné umiestnenie, keď skončili v prvej polovici súťažného poľa (14 m.), tesne za mladšími reprezentantmi Sýkorovou s Gabrielom (13 m.) tiež z dielne NBC. Ich košickí kolegovia Borták s Kentošom (15 m.) tiež prispeli k dobrému obrazu kvality hráčov zo súčasnej kostry mládežníckej reprezentácie.
Stojí za zmienku, že všetci vyššie spomínaní mladí hráči, predstihli v turnaji viacerých našich starších rutinovaných účastníkov a ak neberieme do úvahy Poliakov a dva maďarské páry, tak i všetkých zahraničných hráčov z ČR, Rumunska i Nemecka.

Na záver je možné konštatovať, že naša „stará garda“ je postupne vytláčaná mladšou generáciou, ktorá by tu nebola, keby nevzniklo ostrakizované Národné bridžové centrum To bez najmenšej vonkajšej podpory vyvinulo obrovské úsilie v hľadaní talentov, aby sme neprišli o ďalšiu generáciu. Ukazuje sa, že jeho snaha vyviesť bridž na Slovensku z marazmu nebola úplne márna a je tu tak nádej, že jeho „absolventi“ nám výrazne pomôžu sa stále viac zviditeľňovať na európskej i svetovej scéne.