Národná bridžová liga
Symbióza elánu a skúseností


Národné bridžové centrum sa vrátilo k pôvodnej myšlienke vytvoriť súťaž, v ktorej by nádejní mladí hráči z jeho dielne dostali šancu zasúťažiť si so staršími skúsenými hráčmi, ktorí majú záujem o ich ďalší rast a ktorým záleží na budúcnosti bridžu na Slovensku. Inými slovami mala to byť liga budúcnosti.
Dnes si kladieme za vinu, že sme napriek jej úspešnej premiére v ďalších rokoch už túto súťaž neorganizovali. Nechceli sme vyvolávať dojem, že je to snaha o akúsi konkurenciu ligovým súťažiam SBZ. Úlohu tu zohrala i naivná predstava (z dnešného pohľadu) o možnom zbližovaní SBZ a NBC v prospech vyšších cieľov. Tie rozhodne nie je možné dosiahnúť agresivitou a rozbíjaním všetkého pozitívneho, čo dokázala a dokazuje druhá strana.
Situácia po poslednej konferencii sa výrazne vyhrotila a miesto o snahu postupne zjednotiť rozštiepenú komunitu sa ešte viac pritvrdilo voči NBC a to až do takej miery, že spolupráca je pri súčasnom zložení predsedníctva už nemysliteľná.
Je to smutné konštatovanie, ktoré nás neteší, ale núti nás to opäť sa vrátiť na začiatok našej cesty, ktorá bola ťažká, ale vysoko efektívna; najväčší úspech slovenského bridžu, t.j. 6. miesto našich na ME mládeže vo Wroclavi je toho dôkazom (na ďalšie ME v Nórsku ich už "radšej" neposlali).
Zarážajúca ľahostajnosť vedenia SBZ voči hráčom na západe republiky šokuje. Nielenže bridž je v hlavnom meste prakticky mŕtvy (ak neberieme do úvahy naše aktivity v Galileu), ale už druhý rok sa nekoná ani Západná konferencia 2. ligy. A pritom hráčov je dosť!
Všetky tieto okolnosti nás priviedli k rozhodnutiu NBL obnoviť a už trvalo ju každoročne organizovať.
Z časových dôvodov (iba jeden deň) bola súťaž limitovaná max. na 6 družstiev, takže sme nebrali do úvahy ďalších záujemcov z bridžových krúžkov gymnázií. Mrzí nás to hlavne v prípade bratislavských žiakov (Tilgnerka). Dali sme prednosť BK Honér, ktorý pre náhlu indispozíciu jednej dvojice nenastúpil. Jeho druhý prítomný pár bol priradený k družstvu Galileo, takže celkovo súťažilo 5 tímov. Hralo sa v rázovitej reštaurácii U zajacov v Rači. Turnaj riadil I. Tatranský.
Nepozývali sme dvojice, ktoré spolu pravidelne hrávajú 1. ligu s výnimkou juniorov. To využili chlapci z Jokersu, ktorí i keď nie v pôvodnom zložení (hral s nimi Macho z Trnavy) súťažili pod názvom Diktát a i podľa očakávania zvíťazili.
Veľkou devízou turnaja bola, ako u všetkých akcií organizovaných NBC, vysoká účasť mladých hráčov (12 z 22), ktorí sú budúcnosťou bridžu na Slovensku. Rovnako nás teší i účasť starších hráčov, z ktorých dvaja pricestovali z Turčianskych Teplíc (Ižip) a Trenčína (Krušpán). Patrí im veľké poďakovanie, že osobne pomáhajú bridžovému rozletu mladej generácie. V tejto súvislosti sa treba zmieniť i o geste kolegu Igora Dulu, ktorý za všetkých dvanástich mladých účastníkov uhradil náklady (obed i nápoj); na ceny prispeli i dvaja funkcionári NBC.
Tešíme sa na ďalšie ročníky NBL, ktoré už opäť budeme organizovať v pôvodnom formáte.

CELKOVÉ PORADIE
 POR  DRUŽSTVO VPHRÁČI
1 DIKTÁT  71,39  Vodička, Jakabšic, Macho, Kováč 
2 KLASIK  65,70  Hriňák, Hriňáková, Dula, Surovka 
3 LGT  64,85  Dubnický, Gajdoš, Golovkov, Ižip 
4 GAM  32,28  Miklovič, Šoková, Uhnavá, Gabriel L. 
5 Galileo  25,69  Krušpán, Gogová, Chrvalová, Kohutiar, Kúdela, Sagan