ELÁN s elánom
Víťaz finále 3. ligy v ČR

Priestory BK Praha na Italskej ul. patrili cez víkend 7.1. – 8.1. 2017 nielen záverečnému (tretiemu) kolu základnej časti 1. ligy ČBS, ale paralelne s ním sa uskutočnilo i finále 3. ligy (postúpili do neho dva najlepšie tímy z každej z troch regionálnych líg). Obe súťaže prebiehali paralelne a riadil ich s už známym prehľadom Adam Kubica.
Na tomto podujatí malo Slovensko dve želiezka v ohni; jedným z nich bol mladý tím ELÁN, ktorý ako víťaz havířovského turnaja potvrdil svoje vysoké ambície i v tomto treťoligovom finále a zvíťazil, čím si zabezpečil priamy postup do 2. ČBL.

Žiaľ menej sa darilo ďalšiemu nášmu zástupcovi zo Žiliny i napriek tomu, že prišiel posilnený o rutinovanú dvojicu Rezek- Nižnanský (hrali spolu s párom Hora-Slabeycius); skončil až na 5. mieste, takže prišiel i o účasť v baráži. To len potvrdzuje už dobre známy fakt, že české súťaže sú s tými našimi prakticky neporovnateľné.
I keď Elán nemohol hrať v zložení, v ktorom v Havířove zvíťazil (Adam ako TD podujatia nemohol nastúpiť), z osemčlenného kádra dostali príležitosť dvojice Kováč- Vodička a bratia Gabrielovci. V súvislosti s vytvorením tohto perspektívneho tímu sa osvedčil zámer NBC, aby na svoje zápasy nastupoval v kombinácii juniorského (U25) a dorasteneckého páru (U20), čo sa bude dôsledne dodržiavať i v budúcnosti.
Pri spätnom pohľade na obe súťaže, ktoré toto novovytvorené družstvo absolvovalo, je možné s uspokojením konštatovať, že jeho zloženie (štyria juniori a štyria dorastenci) je optimálne a že jeho hráči sú veľkou nádejou pre budúcu reprezentáciu Slovenska. V tomto roku ich okrem ligových súťaží v SR i ČR predovšetkým čakajú ME mládeže, ktoré budú v júli t.r. na Slovensku (Šamorín). Budeme im držať palce.