16. Svetový šampionát mládeže družstiev
Veľkolepá show v Salsomaggiore

V prvej polovici augusta talianske kúpeľné mesto Salsomaggiore nápadne omládlo. Spôsobila to invázia bridžovej mládeže celého sveta, resp. tých najlepších, ktorí postúpili zo šampionátov jednotlivých zón WBF. Slovensko tam nehľadajte; nie že by sme na to nemali, veď na minulé MS v Turecku sme sa z ME vo Wroclavi úspešne prebojovali, ale našim hráčom už nebola daná šanca zopakovať resp. potvrdiť tento úspech na posledných ME v Nórsku; zodpovední si asi povedali "jedenkrát stačilo". Čo na tom, že takto sa slovenský bridž ťažko dostane zo súčasného marazmu.
V kongresovom paláci sa súťažilo v štyroch kategóriách: juniori, youngsters, girls a kids. Organizácia bola veľkorysá, o hladký chod podujatia sa staral veľký štáb servisných pracovníkov a funkcionárov. Atmosféra bola vynikajúca, plná emócií, s čím sa je možné stretnúť iba na podujatiach mladých. Koniec koncov veľké množstvo sprievodných videí to plne potvrdzuje; na niektoré z nich nájdete odkazy i v tomto článku. Hneď v úvode si pozrite prvé video, ktoré je venované otváraciemu ceremoniálu šampionátu.


Organizátori vydávali denne buletin (bolo ich spolu jedenásť), kde okrem programu a výsledkov bolo možné nájsť veľa zaujímavých postrehov, profily hráčov, rozbor zaujímavých rozdaní, kvízy ap.


Prehľad výsledkov vo všetkých kategóriách boli priebežne publikované na internetovej stránke šampionátu. Vybrané zápasy bolo možné sledovať i na BBO.


Na vrcholných bridžových podujatiach sa už udomácňuje nová kategória KIDS (U16). Jej základnú časť (každý s každým) vyhralo Francúzsko pred Poľskom, no v záverečných KO zápasoch túto svoju vedúcu úlohu nepotvrdili. V tých excelovali Izrael (zlaté medaily) a Čína 2 (striebro), Francúzi sa museli uspokojiť iba s bronzom.
V tejto kategórii súťažili i najmladšie nádeje z ČR; na postup do semifinále nemali, ale v dodatkovej súťaži skončili na 3. mieste (za Kanadou a Indoneziou).
Pozrite si na videu dekorovanie tých najlepších medzi KIDS a eufóriu víťazných Izraelčanov.


Kategória o niečo starších YOUNGSTERS (U21) bola v réžii Talianska. To nielen vyhralo základnú časť, ale bez ujmy prešlo i cez záverečné KO zápasy vo štvrťfinále i semifinále a vo finále si poradilo aj s Holandskom. Bronz získala v súboji s Nemeckom Čína (Hong Kong). Zdá sa, že mnohonásobní majstri sveta i Európy majú šancu opäť zažiť slávne časy z minulosti. Pozrite si ich dekorovanie.


V kategórii GIRLS si zlaté medaily vybojovalo Holandsko, keď vo finále presvedčivo zvíťazilo s Austráliou o 94 impov. O tento výborný výsledok sa zaslúžila i Magda Tichá (na foto tretia zľava), ktorá je odchovankyňou skvelej havířovskej školy. Bronzovú medailu v súboji s Indonéziou získali dievčatá z Nórska.


JUNIORI, z ktorých viacerí v blízkej budúcnosti posilnia svoje oficiálne reprezentačné tímy boli najpočetnejšou kategóriou (22 družstiev). Základnú časť vyhrali vynikajúci Poliaci pred Švédskom. Poliaci išli za svojim cieľom suverénnym spôsobom; Švédi mali smolu, že v semifinále sa opäť s nimi stretli a po jasnej prehre o 70 impov už mohli získať iba bronz (zvíťazili nad Holandskom). Ešte väčšiu porážku od nich vo finále utrpela Čína (o 83 impov), takže nemôžu byť žiadne pochybnosti o tom, že najlepších juniorov sveta majú naši severní súsedia. Gratulujeme!


Pri pohľade na reprezentácie jednotlivých krajín nemožno si nevšimnúť veľký pokrok, ktorý zaznamenáva Čína. A že to myslia v tejto krajine s rozvojom bridžu naozaj vážne je vidieť i z toho, že do každej kategórie vyslali až dve družstvá (získali i dve strieborné medaily). Na druhej strane USA, ktoré patria rovnako medzi najväčšie krajiny sveta s obrovskou základňou hráčov a navyše i s bohatou bridžovou tradíciou, na tomto šampionáte neuspeli, keď sa jej reprezentácia nedostala ani do semifinále v žiadnej zo štyroch kategórii.
Bridžu jasne kráľuje Európa, sú to hlavne tie krajiny, ktoré si vybojovali zlato (Poľsko, Taliansko, Holandsko) medzi nich sa prediera Izrael (víťaz Kids), v ktorom sa bridž teší veľkej podpore a navyše mu prospieva i aktívne pôsobenie v silnom konkurenčnom prostredí európskej zóny.
Bol to skvelý šampionát; jeho učastníci iste budú ešte dlho spomínať na jeho atmosféru, priateľstvá a kľúčové momenty v zápasoch.

Môže nám byť ľúto, že naši mimoriadne talentovaní hráči prišli nielen o tieto vynikajúce zážitky, ale hlavne o neoceniteľné herné skúsenosti, ktoré mohli v budúcnosti v prospech Slovenska zúročiť. To ale žiaľ nikoho z kompetentných netrápi. Zrejme nevidia akým prudkým tempom sa rozvíja bridž vo svete (viď i novú kategóriu KIDS); ak sa nič nezmení (presnejšie ak neodídu tí, čo sú zjavnou brzdou), Slovensko bude i naďalej prešľapovať iba v bridžovom suteréne Európy.