Majstrovstvá SR bridžových krúžkov 2019
Topoľčany privítali najmladších bridžistov


V minulosti, ešte pred vznikom Národného bridžového centra a následne tým i bridžových krúžkov v Trnave, Žiline, Piešťanoch a Nitre, ktoré vyprodukovali rad vynikajúcich hráčov, včítane reprezentantov, boli Topoľčany jediným mestom na Slovensku, kde sa venovali mládeži. Je preto potešiteľné, že po dlhšom útlme sa Topoľčany opäť prebúdzajú, čoho dôkazom je skutočnosť, že sa podujali zorganizovať Majstrovstva školskej mládeže Slovenska.

Okrem miestnych účastníkov (16) to boli žiaci z Trnavy (7), Bratislavy (3) a Košíc (2), ktorí si vzájomne zmerali sily v tomto párovom turnaji. Hralo sa na 7 stoloch v miestnej kaviarničke Retro café. Po privítacích prejavoch prof. Trepáča a riaditeľky gymnázia PaedDr. Martiny Mazáňovej, sa vedenia turnaja ujal Tomáš Pavlík.
Účasť bola na slovenské pomery slušná, k čomu prispeli hlavne domáci žiaci, na druhej strane to malo dopad na vyrovnanosť turnaja, keďže vo viacerých prípadoch išlo o úplných začiatočníkov, na čo doplatili niektoré favorizované páry. Takou obeťou bola napr. trnavská dvojica Kohutiar-Kúdela, ktorí napriek tomu, že ako jediní vydražili a splnili tie najťažšie záväzky (slemy), skončili bez ceny na 4. mieste.
Suverénne najlepším bol trnavský pár Chrvala-Sagan, ktorí po víťazstve na turnaji o Pohár Tilgnerky dokázali svoje kvality i na tomto celoslovenskom školskom prebore, kde dosiahli úctyhodných 71,47%. Získali tak poháre pre víťaznú dvojicu a stali sa v histórii prvými preborníkmi Majstrovstiev SR školskej mládeže. Gratulujeme!
Na druhom mieste skončil košický pár Borták-Kentoš, na ktorých vidno, že na rozdiel od ostatných účastníkov, pravidelne hrávajú v klube s dospelými hráčmi. Tretia cena ostala doma, jej majiteľmi sa stali Novotná s Kobidom, ktorí patrili medzi tých skúsenejších, keď Monika ešte na Vianočnom turnaji v Trnave 2017 získala trofej pre najlepšieho začiatočníka.
Bola udelená cena i pre tých najmladších, ktorí sú na vrcholných bridžových šampionátoch stále viac preferovaní ako samostatná kategória U16. Poriadatelia poháre odovzdali dvojici sestier Jankovských. Žiaľ organizátori sa striktne neriadili oficiálnou kategorizáciou, podľa ktorej pre tento rok sa týkala iba žiakov narodených po 1.1.2004, čo spĺňala iba jedna hráčka z odmenenej dvojice (ak má pravdu databáza SBZ). Z tohto pohľadu bol najlepší pár U16 Lichvár-Matulík z bratislavskej Tilgnerky. Tí boli navyše znechutení i tým, že sa o ich umiestnení rozhodovalo až po turnaji, keď konkurenčný pár dodatočne dohrával zmeškané rozdania podľa ich vyjadrenia za nie úplne regulárnych podmienok. Aby chlapci nemali pocit krivdy, NBC ich pri najbližšom podujatí osobitne ocení.
Tento kritický postreh v žiadnom prípade neznižuje snahu organizátorov urobiť všetko pre to, aby toto podujatie, ktoré sa v tomto formáte uskutočnilo po prvý krát, bolo úspešné. Treba predovšetkým vysoko oceniť obrovský kus práce, ktorú pri zabezpečovaní požadovaných herných podmienok odviedol prof. Trepáč. O chod turnaja sa staral Tomáš Pavlík z Košíc, ktorý sa prezentoval dobrým výsledkovým servisom a úspešne zvládal i problémy súvisiace s turnajovou neskúsenosťou viacerých hráčov.
Oficiálne výsledky sú TU

Fotoshow