V holandskom Veldhovene sa v dňoch 24-29. júna 2023 konal 15. ročník transnacionálnych majstrovstiev mládeže. Na tomto populárnom mládežníckom prebore párov Slovensko reprezentovala doteraz najväčšia výprava (10 hráčov), čo treba hodnotiť veľmi kladne; určite sa to v budúcnosti zúročí.
Súťažilo sa v siedmich kategóriách, z ktorých sme obsadili až šesť. V dvoch z nich sme dosiahli na slovenské pomery veľký úspech; že by sa blýskalo na lepšie časy?




Prvý z nich sme získali v súťaži tých najmladších. Zaslúžili sa o to Boris Körös s Michalom Vodičkom. V súvislosti s touto kategóriou (U16) možno stojí za zmienku, že ju vyhral pár Karlík - Kubát, čo je výsledkom výbornej práci s mládežou v ČR; ktorú my v NBC dobre poznáme - gratulujeme! A keď už je reč o najmladších bridžových nádejach, treba si všimnúť, že 2. miesto patrí dvojici Gala - Magrys z Poľska, čo pri popularite bridžu u nášho severného suseda neprekvapuje. Toto “okupovanie” prvých troch pozícií východoeurópskymi hráčmi v tejto “kategórii budúcnosti” niečo naznačuje.

O ďalší vynikajúci úspech, ktorým je 3. miesto v “najstaršej” kategórii U31, sa postarali Jakub Rumančík s Martinom Vodičkom. Obaja boli v družstve, ktoré v r. 2013 prekvapilo na ME vo Wroclavi (6. miesto) a následne i na Majstrovstvách sveta v Turecku 2014 (11. miesto). Potvrdili tak v tejto mimoriadne silnej konkurencii,´že uvedené úspechy neboli náhodné. Je to dobrým znamením aj pre oficiálnu reprezentáciu, v ktorej by mali dostávať čo najviac príležitostí, Možno potom budeme o nich počuť stále viac.

Naše tri zvyšné páry (Geletka - Takáč, Borták - Kentoš a Sýkorová - Gabriel) podali snaživé výkony, no na výraznejšie úspechy to nestačilo. Naznačili však (aj v iných turnajoch), že v budúcnosti to bude ináč, ak.budú takéto príležitosti dostávať častejšie. A to ešte máme v zálohe mimoriadne talentovaných hráčov, ktorí by mali zabudnúť na "krivdy minulosti" a opäť si sadnúť k bridžovým stolíkom (napr. majstri SR stredoškolskej mládeže Chrvala so Saganom, mimoriadny talent Marek Macho a ďalší). A maximálne využiť potenciál, ktorý predstavujú bridžové krúžky na školách, čo sa v minulosti trestuhodne zanedbávalo (napr. trnavská GAM). V súčasnosti veľkú aktivitu vyvíjajú bratislavské a košické gymnáziá.

Investovať do mládeže sa určite oplatí; niet pochýb, že v takom prípade nebudeme na ďalšie úspechy musieť čakať tak dlho, ako po spomínaných ME 2013 vo Wroclavi a na MS 2014 v Turecku.


Časť našej výpravy sleduje výsledky.

Emily Sýkorová si zahrala vo vyššej kategórii.