Malá cena Žiliny 2016
Návrat k pôvodným hodnotám
V historickom hoteli Polom sa v sobotu 20.2.2016 už po štvrtý krát konala Malá cena Žiliny. Jej prvé dva ročníky, ktoré organizoval BK Žilina v spolupráci s NBC, boli pre rozvoj bridžu na Slovensku nádejnym počinom do budúcnosti, keďže hlavný cieľ usporiadateľov, aby turnaj bol akousi vstupnou bránou pre mladých hráčov do sveta veľkého bridžu, sa začal excelentne plniť.
Žiaľ minulý tretí ročník už bol v znamení úplne inej koncepcie i spolupráce. To, že ani jeden mladý slovenský hráč sa nevyskytol v zozname účastníkov hovorí za všetko.

Ale život ide ďalej. Našťastie už v tomto štvrtom ročníku sú tu náznaky, že MC Žiliny sa opäť vráti k svojmu pôvodnému ideálu. Aspoň čiastočne bola obnovená spolupráca s NBC a i účasť bola relatívne slušná (28 párov); videli sme i niekoľko nových mladých tvári.
Zo zahraničia prišli dva ukrajinské páry a z ČR naši priatelia z Havířova (5 dvojíc), s ktorými má NBC vynikajúcu spoluprácu (viacerí naši hráči sú i ich členmi). Rovnako ako my i oni kladú mimoriadny dôraz na výchovu mladej generácie, čo bolo vidieť i v zložení párov, v ktorých robili tútorov svojim mladým chránencom.

Víťazstvo Kvočeka s Veleckým sa všeobecne očakávalo i keď po prvej polovici boli na treťom mieste, ale skvelým finišom potvrdili túto prognózu.
Príjemným prekvapením bol výkon miestnej dvojice Štefánik- Šustek, ktorá skončila hneď za víťazmi. Košický pár Munka-Škerlík neudržal až do konca svoje vedenie z prvej polovice, ale aj ich tretie miesto je úspechom.
Pri záverečnom ceremoniáli člen Výkonného výboru NBC Kalina odovzdal trofeje pre najlepších juniorov (5. Jakabšic- Kováč) a najlepších žiakov (9. Gabriel L.- Miklovič). Posledne menovaní skončili medzi ostrieľanými kozákmi na výbornom 9. mieste (z 28), čo nás mimoriadne teší (mladší z Gabrielovcov hrá bridž iba niekoľko mesiacov).

Organizátori odviedli kus poctivej práce a aj riadenie turnaja, vďaka osvedčeným kvalitám Adama Kubicu, ktorý sa spolu s NBC opäť "vrátil na scénu", bolo bezproblémové.