Malá cena Žiliny
Nárast v kvantite i kvalite

Historický hotel Polom v Žiline privítal v svojich exkluzívnych priestoroch bridžistov, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa na MC Žiliny (18. 2. 2017). A iste neľutovali. Navyše štartovné bolo veľmi prijateľné, rovnako i cena za veľmi kvalitný obed; skrátka vynikajúci turnaj.
Domáci tím usporiadateľov (Slabeycius, Hora a Šustek) odviedol kus poctivej práce, svojou troškou prispelo i Národné bridžové centrum. Poďakovanie patrí i vedeniu hotela, ktoré sa podielalo na sponzorovaní podujatia. Iste ich všetkých potešil z roka na rok stúpajúci počet záujemcov; tohoročnú MC absolvovalo 31 párov, z toho 7 z ČR a 4 dvojice boli česko-slovenské. Súťaž riadil Tibor Menyhért. Zdá sa, že v budúcich ročníkoch už nebude opodstatnený názov „Malá cena“.

Čo sa týka mládežníckych kategórií, v turnaji súťažilo 19 hráčov. Vysoká účasť bridžovej mládeže v doterajších piatich ročníkoch (až na jednu výnimku) je pre tento turnaj typická. Má tak v tomto smere na Slovensku jasný primát. A že naše nádeje v silnej konkurencii starších hráčov s mnohoročnými skúsenosťami nehrali druhé husle, svedčí i víťazstvo juniorskej dvojice Kvoček–Vodička, ktorá odsunula na 2. miesto favorizovaný pár Lohay-Velecký.
Tento úspech mohli možnými dobrými umiestneniami podporiť i ďalší z našich najlepších juniorov, žiaľ pre iné povinnosti sa nezúčastnili (Kubica, Jakabšic, Kováč, Rumančík) a chýbali i naše najlepšie páry U16 (lyžiarsky zájazd a choroba). Naši najlepší dorastenci – bratia Gabrielovci si zahrali s kolegami z havířovskej Habry (sú aj jej členmi) a napriek tomu, že na oficiálnom turnaji s nimi hrali prvýkrat, ich výsledok bol slušný – 5. miesto so 60,8% získali Kohutová s Lukášom a Richard s Janasom skončili na 14. priečke s 52,4%. Rozdelili si tak i trofeje, ktoré venovalo NBC za najlepší dorastenecký a juniorský pár.
A keď už sme spomenuli priateľov z Havířova, treba osobitne poďakovať Jardovi Hájkovi a Danovi Vachtarčíkovi za to, že prišli i s ďalšími kolegami podporiť turnaj a hlavne, že priviedli i viacerých talentovaných mladíkov (napr. Walach, ktorí skončil na 4. mieste). Koniec koncov od funkcionárov, ktorí sa preslávili objavovaniu a výchove talentov sa ani nič iného nedalo čakať, veď viacerí absolventi ich Habry sú úspešnými reprezentantami a Magda Tichá je i európskou šampiónkou. Aj NBC si pochvaľuje spoluprácu s takýmto významným partnerom (niektorí jeho členovia sú i členmi ich BK).
Z početnej výpravy z východu republiky boli okrem Lohaya úspešní i rutinéri Munka so Škerlíkom, ktorí obhájili svoje minuloročné 3. miesto. V prvej desiatke sa ešte umiestnili 7. Gregová (s Krátkym) a 9. Faltus s M. Šikrom. Za zmienku ešte stojí 11. miesto nádejného dorastenca Pavlíka (s B. Šikrom).
Neostáva nám nič iné ako konštatovať, že MC Žiliny bola úspešná a tešiť sa na jej budúci 6. ročník.

A ešte na záver: Naši priatelia z Havířova Vás pozývajú na ich VC, ktorá je jedno z najväčších podujatí v ČR, ktoré bude 8.- 9. 4. 2017. Dúfame, že slovenskí bridžisti sa v hojnom počte zúčastnia a revanšujú sa im tak za ich účasť na MC Žiliny.

Dokumentacia