Malá cena Žiliny 2019
Dominovali seniori
Už po siedmy krát sa 16. februára 2019 zišli priaznivci bridžu, pre ktorých je Malá cena Žiliny obľúbeným turnajom. Nechýbali ani českí a poľskí hráči a po prvý krát sme zaznamenali i účasť z Bulharska.
Pri pohľade na výsledkovú listinu je vidieť, že seniori na Slovensku stále hrajú prím a udržujú si svoj štandard. Potvrdili to i Menyhért s Munkom svojim víťazstvom v turnaji, ako i Mokráň so Zlackým obsadením druhej priečky. Až na treťom mieste skončili favoriti turnaja Bakalarz so Skwarkom z Poľska, ktorým sa tak nepodarilo zopakovať minuloročné víťazstvo.

Z prítomnej bridžovej mládeže najlepší výsledok dosiahol juniorsko-žiacky pár Jakabšic - Gabriel; ich 5. miesto nemožno považovať za neúspech i keď ich ambície boli vyššie. Za svoj výkon si odniesli trofej NBC za najlepší juniorský pár; ďalšia, určená pre najlepších žiakov, putuje do ČR. Získala ju dvojica Urbanczyk - Walach z BK Havířov, s ktorým NBC v oblasti výchovy nových hráčov úzko spolupracuje. Z tejto špičkovej bridžovej liahne vyšlo už veľa reprezentantov a niektorí z nich sa môžu popýšiť i svetovými úspechmi. A zdá sa, že v svojom úsilí nepoľavujú, veď 10. miesto spomínaného páru v tom veku a v danej konkurencii je vynikajúce. Čo sa týka najmladších slovenských hráčov, pre viacerých z nich to bol ich prvý turnaj v živote a teda bolo nad ich sily konkurovať harcovníkom s mnohoročnou praxou; dúfame, že získané skúsenosti zúročia.
Aj chod turnaja bol v "mladých" rukách. Napriek tomu, že Tomáš Pavlík je iba v juniorskom veku, zvládol svoju premiéru ako TD bez väčších problémov. Je potešiteľné, že popri medzinárodne mimoriadne úspešnom Adamovi Kubicovi vyrastá na Slovensku ďalší nádejný vedúci turnajov.
Na záver je treba oceniť výbornú prácu tímu pod taktovkou tandemu Slabeycius - Hora, ktorý už po siedmy krát zorganizovali toto podujatie. Tomu lesk dodáva nielen atraktívne prostredie historického hotela Polom, ale čo je oveľa dôležitejšie, že v spolupráci s Národným bridžovým centrom je Malá cena Žiliny vstupnou bránou mladých nádejných hráčov do súťažného bridžu. Aj tento rok bola temer tretina účastníkov z tejto kategórie, čím sa nemôže pochváliť žiadny iný oficiálny slovenský turnaj.
Tešíme sa na ďalší ročník.