Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Možno si ani plne neuvedomujeme, čo dokázali najmladší reprezentanti Slovenska na šampionáte Európy. Nikdy v histórii slovenského bridžu žiadny náš reprezentačný výber sa tak vysoko neumiestnil; skôr nám patrili tie dolné priečky. A preto nik takýto úspech ani vo sne nečakal.

Presnejšie povedané, nik okrem mňa a mojich kolegov v Národnom bridžovom centre; berieme to ako prirodzený výsledok našej práce. Výrazne k tomuto úspechu prispel i kolega Boros, ktorý sa o svoje bohaté skúsenosti podelil s Martinom Vodičkom. Iba pre zaujímavosť uvádzam, že Gejza i ja v súčasnosti odmietame byť členmi tohto SBZ, v ktorom súčasné vedenie znemožňuje serióznu prácu s mládežou. Naznačil som to už v svojom úvodnom slove pred začatím tohto podujatia.

Nebudem rozoberať jednotlivé zápasy a ani porovnávať výkony hráčov. Šieste miesto v Európe je pre tak malú krajinu akou je Slovensko fantastický výsledok. Ten hovorí za všetko a aby sa dosiahol, museli hrať dobre všetci. A aby niekto hral vynikajúco musí tomu predchádzať tvrdá a metodicky perfektná príprava. A na tej sme si v Národnom bridžovom centre dali záležať. K tejto téme sa vyjadrím v osobitnom článku.

Ako som predostrel v nadpise, naše účinkovanie vo Wroclawe má i tienisté stránky, niektoré z nich až hraničiace s poškodzovaním dobrého mena našej republiky. O tých sa ale nič nedozviete z účelového hodnotenia na stránke SBZ.

Ešte prv ako náš tím nastúpil do vlaku na spiatočnú cestu z Wroclawu, sa na stránke SBZ objavil rozsiahly "zasvätený" komentár k ME. Skôr som očakával, že jeho autorom bude kapitán mládežníckej reprezentácie a nie niekto, kto sedel iba pri počítači. To samozrejme vyjasňuje mnohé a potvrdzuje iba to, že nasadený kapitán i časť vedenia SBZ sú iba figúrky na niekoho šachovnici. Poveril ho niekto vypracovaním tohto komentára, alebo sa poveril, ako zvyčajne, sám? Možno to bola snaha navodiť atmosféru, že je to on, ktorému nebodaj treba poďakovať za tento úspech. Žiaľ prax je taká, že zásluhy si začínajú privlastňovať práve tí, ktorí boli najväčšou prekážkou na ceste k nemu.

Ale vrátim sa k spomínanému hodnoteniu, ktoré je na míle vzdialené od reality, niektorí sa možno i pobavia teóriou o írskej masáži (asi vtedy neúspešní Íri mali takú prípravu ako naše výbery v Prahe a Jesole); neúctivé charakterizovanie úspešných hráčov ako "hnilošov" aj keď si autor týchto výrokov myslí, že sú vtipné, ale pri takom úspechu sú nenáležité.

V ďalšom sa dotknem neuralgického bodu, ktorý vzťah SBZ-NBC ešte viac rozjatril. To ale možno bolo i cieľom, každopádne menovanie p. Lukoťku do úlohy nehrajúceho kapitána našej reprezentácie malo byť akousi demonštráciou sily (s vami sa baviť nebudeme, urobíme si tak, ako chceme) a náznak, že dohoda nie je možná. Je pre nich irelevantné, či takéto konanie je v prospech budúcnosti slovenského bridžu. Ako si vôbec môže SBZ dovoliť poslať na vrcholné európske podujatie mládeže niekoho, kto nikdy nič nemal spoločné s mládežou a navyše jeho pasivita v tejto funkcii bola príslovečná (aktivita asi nebola dôležitá) To by si nedovolili v žiadnom bridžovom zväze, ale aj to dokumentuje nekompetentnosť funkcionárov. To už nik v SBZ nemá ani trochu súdnosti?

Neviem ako sa na šampionáte cítil p. Lukoťka medzi plejádou funkcionárov, z ktorých každý má za sebou roky obetavej práce, vychovanie desiatok nových hráčov, organizovanie turnajov a sústredení (ako napr. Michal Králík z ČR) a čo on? Uvedomuje si vôbec, že tam bol iba v role atrapy, aby sa zabránilo účasti niekoho z NBC? Čudujem sa, že prijal takú úlohu a nechal sa vtiahnuť do tejto špinavej hry, ináč to nie je možné ani nazvať. Vrcholná slovenská(?) organizácia by nemala slúžiť na vybavovanie si účtov jednotlivcov, ktorí nedokážu zniesť úspech iného. Aké je to úbohé. Kolega Surovka, ktorý mal možnosť osobne sa presvedčiť o vierolomnosti funkcionárov SBZ, jednoznačne takéto jednanie odsúdil i na facebooku.
Je neuveriteľné, že kapitán opustí svoj tím pred záverečnými bojmi, v ktorých išlo o účasť na Majstrovstvách sveta. Aspoň strávil víkend doma. Keby niečo také urobil niekto z NBC, administrátor by o tom písal aspoň dva roky. Výhovorka, že chcel odviesť Martina do Bratislavy (išiel na matematickú olympiádu do Bogoty) vôbec neobstojí, ten mal odísť podľa plánu vlakom prv, ev. podsunúť ďalší argument, že chcel, aby ešte odohral zápas navyše tiež nie; veď tam už dva dni bol Jakub Rumančík. To mu tak nedôveroval? Vidno, že ho ani trochu nepozná. Iróniou je, že práve ten zápas (Nórsko) sme vysoko prehrali a skomplikovali si život. Samozrejme to nespôsobil Martin, ale zápas sa mohol vyvinúť ináč; je lepšie ak nastúpi pripravený a odpočinutý hráč, ako niekto kto je myšlienkami už inde a je nervózny či stihne lietadlo z Viedne.

Z môjho pohľadu kapitán mohol odísť i prv, určite by nechýbal, rovnako ako v posledných dvoch rozhodujúcich zápasoch. Náš záver bol brilantný (a zaznávaný Rumančík hral výborne), dokonca sme v rozhodujúcom zápase výrazne porazili obávané Taliansko.

Páni vo vedení SBZ dobre vedia, že p. Lukoťka je pre nás neprijateľný a to nielen pre takéto faux-pas a tiež preto, že nemá najmenšiu predstavu, čo si vyžaduje práca s mládežou, ale i preto, že nepovažoval za vhodné, alebo aspoň slušné, aspoň raz sa skontaktovať s NBC, ktorého členmi sú všetci reprezentanti (iste nekomunikoval ani s p. Borosom v prípade Martina). Prispôsobil sa arogancii tých, čo ho za každú cenu presadzovali. Výsledok je katastrofálny, ale našťastie prekrytý skvelým konečným výsledkom.

Autor hodnotenia na stránke SBZ ho však samozrejme vychvaľuje a asi nechtiac nepriamo priznal jednu z ďalších trápnych situácií, čo si iste všimli i ostatní účastníci. Chválil ho ako nosil chlapcom pizzu a dokonca i varil. Nuž chlapci si užili, nielenže sparťanské ubytovanie v lacnom hoteli (bez raňajok!), ale stravovali sa "na kolene". To by v prítomnosti niekoho z NBC neprichádzalo do úvahy. Takto šetriť na našej budúcnosti? HANBA!

No na náš najväčší škandál ma upozornil jeden z mojich známych z českej výpravy. Všetci zahraniční účastníci boli elegantne ustrojení, polokošele z kvalitného materiálu a čo je hlavné, s nápadným znakom svojho štátu na hrudi. A čo myslíte ako naši? Vystupovali sme v anonymite, v tričkách bez znaku, ale s nejakým veľkým A. Niekto nás mohol tak považovať za Rakúšanov, ak by si nevšimol, aké elegantné dresy mali rakúski hráči. To už SBZ nemá ani na tričká a pár centov na vytlačenie štátneho znaku? Alebo to bol zámer? Nemohli ušetrené peniaze za ubytovanie použiť na ich zakúpenie? Každopádne je to kolosálna HANBA!!!

Ak to vybavoval nehrajúci kapitán, tak by to bol o dôvod viac na jeho okamžitú abdikáciu a mali by ho nasledovať i ďalší, aspoň tí, ktorí ho napriek opodstatneným námietkam presadzovali, resp. sú zaňho zodpovední.

V tomto svetle sa vôbec nečudujem, že napriek tomu, že sme skvele hrali a porazili niekoľko vysokých favoritov, si nás miestni komentátori a reportéri vôbec nevšímali. A to až neuveriteľne. V desiatich vydaných bulletinoch nie je o nás ani zmienka (iba momentálne umiestenie). O iných reprezentáciách sa popísalo veľa, fotografie niektorých hráčov sa v nich objavili i viackrát. Charakteristík jednotlivých tímov je tam neúrekom, Slovensko skrátka bridžovo neexistuje! A tento šampionát bol jedinečnou príležitosťou to zmeniť, ktorú sme vďaka neschopnosti SBZ prepásli! Treba sa správať tak, resp. hľadať kontakty, aby sa SR zviditeľnila nielen hrou. Kolega Králík vie, ako na to. O českých hráčoch tam nájdete veľa informácií, dokonca zo súkromného života. Keby niektorý tím mal v svojich radoch viacnásobného držiteľa zlatej medaily z matematických olympiád, určite by to pre propagáciu svojej krajiny využil. Aj to je práca pre nehrajúceho kapitána.

Z rovnakých dôvodov nás odignorovali i všetci fotoreportéri, na webe nájdete od nich stovky fotografií účastníkov. Márne som hľadal nejaké z nášho tímu (kto by fotografoval niekoho, keď nie je vidieť, z akej je krajiny). Našiel som iba dve aj to z profilu, o koho ide, by dokázali identifikovať iba naši hráči. Ani na to kapitán nemyslel? Nemohol si zobrať zo sebou ev. aspoň požičať fotoaparát? Ale sme dopadli! Nekompetentnosť a chaos. Pre SBZ typické.

My v NBC si ináč ceníme našich mladých členov; aj z tých najmenších podujatí nezabudneme urobiť fotoreportáž (môžete sa o tom na tejto stránke presvedčiť). V budúcnosti to môže byť pre nich i výborná pamiatka na ich začiatky. Ako budú dokumentovať naši úspešní chlapci svoj veľký európsky úspech? Ale má to i svoju pozitívnu stránku, nik neuvidí tie naše "reprezentačné" tričká.

To všetko komentátorovi na stránke SBZ však vôbec nevadí, pôsobenie kapitána hodnotí kladne (iné ani nemohol), nevynechal ani výraz geniálne; možno má aj pravdu: geniálnejšie sa to už domrviť nedalo.

To je viac ako dosť dôvodov na okamžitú abdikáciu. Avšak pripisovať všetky spomínané faux-pas iba jemu nie je celkom spravodlivé. Veď za ním niekto stál, natlačil ho tam a nič nedal na celú plejádu negatívnych názorov na túto nešťastnú voľbu. Každopádne verejnosť má právo vedieť, kto je za uvedené prešľapy zodpovedný. A tí, čo sú, by sa k tejto abdikácii mali pridať. Ale asi je naivné očakávať, že sa niečo také udeje, to sa stáva iba v slušnej spoločnosti.

Autor tohto hodnotenia sa neustále snaží zasahovať do prípravy tohto úspešného družstva (vyjadril som sa k tomuv úvode). Odporúčal by som mu, ak chce pomôcť Slovensku, aby sa o to čo najmenej snažil. Stačili už tie doterajšie zásahy, ktoré úplne rozbili koncepciu prípravy, v rámci ktorej išla výkonnosť vybraných hráčov veľmi rýchlo hore (to asi niekomu prekážalo). Kde sme mohli byť, keby sa to nestalo. Spoločná príprava s jeho tímom, ktorú prezentuje, by bola klincom do rakvy tohto úspešného mladého družstva. Nikde vo svete sa to nerobí. To je opäť jeden z návrhov z oblasti virtuálnej reality (tak charakterizoval už dávnejšie jeho "idey" jeden odborník). Ak by sa také niečo bolo uskutočnilo, určite by sa nedosiahol tento úspech. Ale chápem túto snahu a viem, o čo ide.

NBC týchto chlapcov pripravovalo na budúce úspechy Slovenska. Ak si niekto myslí, že sa dajú dosiahnuť v takom prostredí, tak musí byť duševne úplne mimo. Jediné čo by mohli získať, je morálna ujma. Čo si títo nafúkanci, tváriaci sa ako majstri sveta, čo nič nedosiahli a iba deštruujú snahu druhých, vôbec o sebe myslia? Nech sa venujú sebe a snažia sa byť aspoň o niečo úspešnejší, ako naposledy v Slavoniciach, kde v kvalifikačnej skupine boli medzi bežnými (a nie reprezentačnými) družstvami poslední!

My v NBC by sme boli nešťastní, keby sme vyprodukovali hráčske osobnosti iba na tej úrovni, akú má dnešná dospelá reprezentácia. Našim ústredným heslom je Slovensko sa musí vymaniť zo súčasného marazmu! Wroclaw je prvým krôčikom, škoda, že sa zabránilo tomuto tímu absolvovať i minulé ME v Bulharsku. Keby už na nich získali prvé ostrohy a nebola by sa narušila spoločná príprava, dnes by sme mali iba jediný problém: ktorú medailu z ME prinesieme.

Asi opäť nechtiac to potvrdil i vetou, citujem: A teraz si predstavte, že by mali za sebou aj serióznu prípravu. Pýtam sa a kto za to môže, že ju nemali? Čo tak ukázať prstom na seba. Veď aká bola príprava do publikovania "geniálnej" Výzvy, ktorá odštartovala dobu temna, t.j. pokus o návrat späť; písal som o tom i v súvislosti s turnajom v Opatiji. Na internete z troch ostali iba NBC turnaje, ale aj tie má jedna dvojica zakázané (pardon, neodporúčané). Autor sa o nich s dešpektom vyjadruje "tých pár rozdani". Tých pár rozdaní z hľadiska doplnenia si teoretického portfólia hráča vydá za dvadsať i viac takých, ktoré sa odohrajú väčšinou s tými istými súpermi, ktorí sa dobre poznajú a teda ťažko sa niečo nového naučia. Ale v názore na metodiku prípravy asi spoločnú reč s autorom nenájdem, ale výsledky a i účasť mladých reprezentantov z ČR hovoria v môj prospech (záujem už prejavilo i Rakúsko). Samozrejme edukačné turnaje NBC (ich účastníci obdržia detailnú analýzu odohraných rozdaní)sú iba malým zlomkom v metodike prípravy hráčov, ale veľmi úspešným.


A nakoniec si dovolím ešte pár viet o sebe. Stálo ma nemálo času, energie i financií, aby som pre Slovensko pripravil garnitúru mladých hráčov, ktorí sa budú pohybovať v zrelom veku v úplne inej výkonnostnej rovine ako tí súčasní. Dúfal som, že i keď mi SBZ nepomôže, aspoň mi nebude hádzať polená pod nohy. Bola to márna nádej. Nenávisť za túto moju činnosť je tak veľká, že sa znížili i k zneužitiu privilégia člena EBL a rozhodli sa mi pomstiť za to, že sa roky mládeži venujem a že na rozdiel od niektorých ješitných funkcionárov mám i výsledky a odignorovali možnosť, aby som mohol byť aspoň členom výpravy. Hlavná vec, že majú z môjho vyšachovania radosť a možno i otvorili šampanské.

Všetko úsilie smeruje k tomu, aby ani náhodou sa neobjavil pri úspechoch reprezentácie niekto z NBC, teda z organizácie, bez ktorej by sme žiadnu reprezentáciu nemali, alebo by bola zostavená tak, ako v Prahe a Jesole a s rovnakým ponižujúcim výsledkom.

Zostáva rozum stáť a je neuveriteľné, že v kultúrnej spoločnosti je niečo také možné, ale ukazuje sa, že SBZ to "zvládlo".


Ďakujem chlapcom, že ma nesklamali a hlavne, že potešili tých, ktorí im fandia a že pre zviditeľnenie SR v bridži urobili kus práce a určite je to len začiatok.

Ďakujem kolegovi Borosovi za jeho veľké úsilie, vďaka ktorému skvele rozvinul Martinov talent.

Ďakujem svojim kolegom z Výkonného výboru NBC, ktorí ma výrazne podporujú a aj všetkým sympatizantom, ktorí ma povzbudzujú.

A ďakujem za srdečné blahoželanie i svojmu kolegovi z ČR, známemu funkcionárovi ČBS Jaroslavovi Hájkovi z Havířova, kde vychovali reprezentantov, ktorí si siahli i na najvyššie svetové tituly. Slová odborníka zo zahraničia, ktorý vie, čo to obnáša dosiahnuť takýto výsledok, bohato prekryjú zlobu, zákernosť a nenávisť, ktorých sa mi v hojnej miere dostáva doma.


Ivan Tatranský